+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Mikrodalga gökyüzü nasıl görünür? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mikrodalga gökyüzü nasıl görünür?
  Mikrodalga ile gökyüzü incelendiğinde nasıl görünür? Gökyüzünün mikrodalga araçlar ile incelenmesi görünümü hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mikrodalga gökyüzü nasıl görünür?

  Gece göğe baktığınızda dört bir yanı saçılmış yıldızları görürsünüz ama gece göğünün en çarpıcı özelliği büyük oranda karanlık olmasıdır.

  Görünür ışık “elektromanyetik tayfın” küçük bir kısmıdır. Diğer (görünmez) ışık türlerine örnek: X-ışınları, kızılötesi, radyo dalgaları.

  “Sihirli gözlükleriniz” olduğunu ve çerçevedeki bir düğmeyi çevirerek gördüğünüz ışık türünü değiştirebileceğinizi hayal edin.

  Gözlüğünüzü X-ışınına ayarlarsanız, karadelik gibi cisimleri görürsünüz ama gökyüzü hala oldukça karanlıktır. Diğer ışık türlerinde de öyle.

  İstisna: Mikrodalga. Yani, dalga boyu kısa olan radyo dalgaları. Cep telefonu, TV ve tabii mikrodalga fırında kullanılan “ışık” türü.

  Gözlüğünüzü mikrodalgaya ayarlarsanız, gökyüzü artık karanlık görünmez. Aksine kör edercesine, baştan sonra beyazdır.

  Bu gördüğünüz Big Bang (Büyük Patlama) ateş topunun “artık parıltısı”dır. Çok ilginç ama olaydan 13,7 milyar yıl sonra bile o parıltı tüm uzaya hakimdir.

  Evrenin genişlemesi sonucu -270 dereceye kadar soğuyan “kozmik arka plan ışınımı” evrendeki tüm fotonların %99,9′unu teşkil eder.

  Ama daha yakından bakarsanız artık parıltının her yerde eşit olmadığını görürsünüz. Kimi bölgeler ortalamadan biraz daha parlak / soluktur.

  “Yaratılışın artık parıltısının” bu sıcak ve soğuk noktaları, Big Bang (Büyük Patlama) ateş topunun, ilk gökadalara dönüşmeye başlayan maddeleridir.

  Büyük Patlama’nın artık parıltısı bize doğumundan 380.000 yıl sonraki evreni gösterir. Işıkla görebildiğimiz, zamanın en uzak noktasıdır bu.

  Evrenin -tüm uzayın- hala artık ısıyla ışıldıyor olması, onun Büyük Patlama’yla başladığının en çarpıcı kanıtıdır.
+ Yorum Gönder