+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dişi bütün gece bir bardak kola içine bırakırsanız ne olur? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dişi bütün gece bir bardak kola içine bırakırsanız ne olur?
  Sadece bir tane dişimizi bir bardak kolanın içerisine gece bırakırsak sabah o diş ne hale gelir? nasıl olur? yardımcı olur musunuz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dişi bütün gece bir bardak kola içine bırakırsanız ne olur?

  disvekola.jpg
  Erimez.

  Bunun doğru olmadığını bildiğiniz gibi, bu gülünç iddianın kime ait olduğunuda biliyoruz. 1950 yılında Cornell Üniversitesi’nden Profesör Ckive Mc Cay, Amerikan Temsilcileri Meclisi’ne yaptığı sunumda Coca Cola’nın içindeki yüksek miktardaki şeker ve fosforik asitin dişlerin çürümesine yol açtığını söylemişti. Bu açıklamasını biraz daha dramatik hale sokmak için dahada ileri gitti ve bir bardak kolanın içine bırakılan dişin iki gün içerisinde eriyeceğini iddia etti.

  Ama öyle bir şey olmaz: Dişi dökülen herhangi bir kişi bunu deneyip görebilir. McCay haklı olsaydı bile, kimse kolayı iki gün boyunca ağızında tutmazdı. Ortalama bir meşrubat kutusunun içinde yedi çay kaşığı kadar şeker bulunur, bu yüzden diş çürümelerine neden olduğu doğrudur, ama bunun için zaman gerekir, bu bir kaç saatte olacak iş değildir.

  Şekeri bir kenara bırakacak olursak, gazlı içeceklerde başa bela olan bir diğer şeyde içindeki fosforik asittir. Gazın kaçmasını engelleyen ve boğaz yakıcı tadı verende budur. Gübre ve deterjan yapımında kullanıldığı gibi uçak yapım tersanelerinde pas sökücü olarakta kullanılır. Ama dişlerinizi bir gecede çürütmez. Amerikan Dişçileri Cemiyeti’nin 2006 yılında yaptığı meşrubatların diş minesi üzerindeki etkisi konulu araştırmaya göre yüksek dozda sitrik asit, fosforik asitten daha zararlıdır.

  Midedeki sindirim asitlerinin iş görmesini de engelleyen fosforik asit ayrıca kalsiyumun emiliminide düşürür. Yani fazla miktarda gazlı içecek tüketmek kalsiyum eksikliğine, zayıflayan diş ve kemiklere neden olur ( ama genede onları eritmez.)

  Bir bardak kolanın kimseye zararı yoktur. Coca Cola aslen bir sağlık içeceği olarak pazarlanmıştı. 19. yüzyılın ortasında Avrupadaki “tonik” şarap saplantısından doğmuştur. Bitkisel infüzyonla güçlendirilmiş alkollü içecek . Bunların arasında Güney Afrika kökenli koka bitkisinin ekstresi de yer alıyordu ki, asıl bu kokainin kaynağı olarak bilinir.

  1863 yılın da Papa xııı. Leo , Korsikalı kimyager Angelo Mariani’yi(1838-1914 ),koka bazlı ilk şarap olan Vin Mariani’yi keşfettiği için ödüllendirilmişti. Milyonlarca Avrupalı buna bayıldı. Bunların arasında bizzat Papa, Kraliçe Victoria, T homas Edison, Sarah Bernhardt, Jules Verne ve Henri Ibsen’de vardır.

  Atlantalı Johyn Stith Pemberton (1831-1888), hemen bunun amerikan versiyonunu yaptı: Pemberton’ın Fransız Şarap Kolası. Avrupalı meslektaşlarının bir taklidi olmasına rağmen şehrin entelektüel tabakası bu ürünü yürekten benimsedi. Ama 1885 yılında yerel kanunlar Pemberton’ı bu içeceğin alkolsüz bir versiyonunu üretmeye zorladı. O da Afrika’dan gelme kafein bakımından zengin kola cevizlerinin yardımıyla Coca Cola ‘yı üretti.

  Günümüzde Coca Cola ‘yı tatlandırması için hala koka bitkisinin yapraklarından yararlanılıyor, ama sadece kimyasal olarak, yani bütün kokain içinden alındıktan sonra.
+ Yorum Gönder