+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bademcik nerededir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bademcik nerededir?
  Bademcik vücudumuzun neresindedir? Sürekli bademcik ile ilgili sağlık sorunları yaşıyoruz fakat bademciklerin nerede olduğunu bilmiyoruz. Yardımcı olur musunz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bademcik nerededir?

  bademciknerededir.jpg

  Bademcik olarak bilinen lenf bezleri boğazın üst kısmında genzin hemen ardında bulunan beze benzer bir dokudur. Bu dokunun küçük bir kısmı yeni doğmuş bebeklerin boğazlarında görülür. Genelde bu doku, zaman içinde küçülür ve çocuk 10 yaşına geldiğinde kaybolur. Bazen bu küçülme süreci gerçekleşmez, onun yerine bademcik çeşitli derecelerde genişler. İnsanların genelde “bademcik şişmesi” adını verdiği olay budur.

  Bademcik, boğazın gerisinde lenf dokularından oluşan bir halka meydana getirir. Bademcik sürekli mikrop kapıyorsa ameliyatla alınabilir.

  Gerçek Dosyası: Bademciğin ne işe yaradığı tam olarak bilinmemektedir ama tıpla uğraşan pek çok bilim adamı solunum ve sindirim sistemlerini korumaya yardım ettiğine inanmaktadır. Bademcikte lenf dokusu denilen bir tür doku vardır. Bu doku lenfositler olarak bilinen ve hastalıklarla savaşmaya yardım eden akyuvarları üretir.
+ Yorum Gönder


bademcik nerededir,  bademcik boğazın neresindedir,  bademcik nere,  bademciklerimiz nerededir