+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Samanyolu’nun ana bileşeni nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Samanyolu’nun ana bileşeni nedir?
  Samanyolu’nun ana bileşeni nedir? nasıl ortaya çıkmıştır? hakkında kısaca bilgi vermenizi bekliyorum lütfen Acil


  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Samanyolu’nun ana bileşeni nedir?

  Samanyolu’nun ana bileşeni nedir.jpg

  Tüm sarmal gökadalar gibi Samanyolu da bir yıldız adası ve bir bulutsudur, değil mi? Değil. Tıpkı buzdağı gibi onun da çoğu, görüş dışıdır.

  Kayıp kısım, Samanyolu‘nun uzak köşelerindeki yıldızlar incelenip merkezin etrafında ne kadar hızlı döndükleri ölçüldüğünde ortaya çıktı.

  Gökada merkezine uzak bu yıldızların hareketi çok hızlıydı. Hızlanan atlıkarıncadaki çocuklar gibi gökadalar arası uzaya savrulmalıydılar.

  Gökbilimciler bu anormalliği gökadanın, ek kütleçekimiyle yıldızları tutan görünmez, “karanlık” bir madde içerdiğini varsayarak açıkladılar.

  Sonuç: Yassı Samanyolu sarmalı, görünür gökadanın belki de 10 katı kütleye sahip, dev, küresel bir karanlık madde “halesi” içinde gömülüdür.

  Peki, nedir bu karanlık madde? Kimse ne olduğunu bilmiyor. Mevcut favori aday: Şimdiye dek keşfedilmemiş atomaltı parçacıklar.

  Samanyolu büyük oranda karanlık maddeyse, o madde şu an bizi kuşatıyor olmalı. Madde pek çok deneyle aranıyor. Bulan Nobel Ödülü’nü alacak.

  Samanyolu ötesinden de evrenin karanlık madde içerdiğine dair kanıt var. Evren bizi oluşturan görünür maddenin 6 yada 7 katı ağırlıkta.

  Ama karanlık madde, Samanyolu’nun uzak yıldızlarının hızlı dönüşüne verilen yanıtlar içinde en az cüretkar olanı. Bir fikir daha var: MOND.

  Mordehai Milgrom’un 1983′de önerdiği MOND (değiştirilmiş Newton dinamiği), tüm sarmal gökadalardaki hızlı yıldız hareketini açıklayabiliyor.

  Fikir: Yıldızları tutan, karanlık maddenin ek kütleçekimi değil, gökada kıyılarında Newton’un öngördüğünden daha güçlü olan kütleçekimidir.

  MOND’u büyükçe bir gökbilimci azınlık benimsedi ama kimse altında yatan “derin” fizikten emin değil. Açıklanana kadar çoğu fizikçi şüpheli.

  Cenevre’deki “atom çarpıştıran” Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda ortaya aday bir parçacık çıkarsa, karanlık madde fikri destek kazanır.
+ Yorum Gönder