+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yıldızlar samanyolunun neresinde doğar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yıldızlar samanyolunun neresinde doğar?
  Yıldızlar nerede oluşur? Samanyolu galaksisinde milyonlarca yıldız olduğu bilinmektedir. Fakat bu yıldızların nerede oluştuğunu bilmiyorum, bu konuda kısaca bilgi verirseniz sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yıldızlar samanyolunun neresinde doğar?  Yıldızların doğum yerinin ipucu II. Dünya Savaşı karartmalarında Log Angeles’ta 2,5-m Mount Wilson teleskop kullanan Walter Baade’den geldi.

  Amerikan savaş çalışmalarından “düşman yabancı” diye dışlanan Alman göçmeni Baade, gökadada iki ayrı yıldız “popülasyonu” olduğunu keşfetti.

  Sarmal kollardaki 1. popülasyona sıcak mavi yıldızlar; Samanyolu‘nun “şişkinliğinde” yer alan II. popülasyona soğuk kırmızı devler hakimdi.

  Kırmızı yıldızlar yaşlı, mavilerse gençtir. Dolayısıyla Baade aslında sarmal kolların yıldızların doğum evi olduğunu keşfetmişti.

  Yıldızların sarmal kollarda doğmasının nedeni ancak gökbilimcilerin sarmal kolun ne olduğunu tam olarak anlamasından sonra açığa kavuştu.

  Sarmal kollar Samanyolu‘nun kalıcı özellikleri değildi. Öyle olsa gökada dönerden onlar da kaçınılmaz olarak giderek gökadayı “sarmalardı”.

  Anlaşıldı ki bir gaz diski olan Samanyolu taş atılmış su yüzeyi gibi titreşiyordu. Merkezden dışa da “sarmal yoğunluk dalgası” yayılıyordu.

  Yoğunluk dalgası dışa doğru ilerlerken yıldızlar arası gazı sıkıştırıp küçük küresel yapıların büzüşerek yıldız oluşturmasını tetikler.

  Sarmal kolların yıldız doğum evi olmasının nedeni, yayılmakta olan sarmal yoğunluk dalgalarının bir yıldız oluşum fırtınası yaratmasıdır.

  Samanyolu sarmalı galaktik Meksika dalgası gibidir! Kalıcı görünmesinin nedeni, dalganın geçme süresine kıyasla ömürlerimizin kısa oluşudur.

  İlginçtir ki Satürn halkaları da daha sıkı sarmalanmış sarmal kollar gibidir. Her ikisine de aynı fenomen yol açar: Sarmal yoğunluk dalgası.
+ Yorum Gönder