+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Büyük patlama bing bang nerede gerçekleşti? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Büyük patlama bing bang nerede gerçekleşti?
  Büyük patlama bing bang nerede gerçekleşmiştir? lütfen büyük patlamanın nerede gerçekleştiğini kısaca açıklar mısınız? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Büyük patlama bing bang nerede gerçekleşti?
  buyukpatlama.jpg
  “Büyük Patlama (Big Bang)“ terimi zihinlerde her açıdan yanlış bir görüntü uyandırır. Bir patlama olmuş izlenimini verir.

  Dinamit patlaması gibi bir patlama belli bir yerde olur ama “Büyük Patlama (Big Bang) burada oldu” diye gösterebileceğimiz bir yer yoktur.

  Büyük Patlama sırasında evren var oluverdi ve hemen, her yerde büyümeye başladı. Bu aynı anda her yerde oldu.

  Kabaran kekin içindeki üzümleri düşünün. Herhangi bir üzüme göre tüm diğerleri ondan uzaklaşıyordur ( ve kenarsız, sonsuz bir kek düşünün!)

  Genişleyen bir evrende de herkes aynı manzarayı görür. Herkes patlamanın ortasında gibidir (oysa hiçbiri değildir).

  Yine bir dinamit patlamasında, şarapnel önceden var olan bir alanın içinde patlar. Ancak evren için önceden var olan bir alan yoktur.

  Büyük Patlama herhangi bir şeyin içine yayılmadı. Sadece uzay var oldu ve her bir parçası diğerinden uzaklaşmaya başladı.

  Yine sonsuz keki düşünün. Eğer sonsuzsa, içinde genişleyeceği bir “dışı” yoktur. Genişleme, içteki her noktanın birbirinden uzaklaşmasıdır.

  Tabii uzay, balon yüzeyinin yüksek boyutlu versiyonu gibi, kendi üstüne bükülebilir. Yine içinde genişleyebileceği bir “dış” yoktur.

  Zorlandıysanız, şöyle düşünün: Büyük patlama 4 boyutludur (3 uzay, 1 zaman) ve bizim gibi 3D varlıklar için hayal edilmesi çok zordur.

  Büyük Patlama’nın sadece parçalarını anlayabiliriz, tamamını kavrayamayız. Bunu ancak genel göreliliğin matematik teorisi yapabilir.
+ Yorum Gönder


bing bang,  big bang theory astronomy