+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Evren ne kadar büyük? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Evren ne kadar büyük?
  Arkadaşlar, Dünyamız ne kadar büyüktür? evrenin büyüklüğü ne kadardır? kısaca açıklar mısınız 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Evren ne kadar büyük?

  evrennedir.jpg

  Evren ne kadar büyük, sorusunu yanıtlamak için öncelikle “evren” ile tam olarak neyin kastedildiğini tanımlamak gerekir.

  Önemli olgu: Evren sonsuzluktan beri var olagelmedi. Doğdu: 13,7 milyar yıl önce muazzam Büyük Patlama ile var oldu.

  Olgu: Evren doğdu demek, ışığı bize 13,7 milyar yıldan kısa sürede gelen gökadaları görüyoruz demektir. Daha uzak cisimler: Işık hala yolda.

  Dünya merkezli gördüğümüz cisimler -yaklaşık 100 gökada- “gözlemlenebilir evren” diye bilinen devasa bir uzay “balonu” içindedir.

  Gözlemlenebilir evrenin kenarına olan uzaklık 42 milyar ışık yılıdır ki bu da çapının yaklaşık 84 milyar ışık yılı olduğu anlamına gelir.

  S: Evren 13,7 milyar yaşındaysa, kenarına olan uzaklık nasıl 42 milyar ışık yılı uzakta olabilir? Y: Evren ilk başta ışıktan daha hızlı genişledi; “şişti” !

  Not: Işık hızı yalnız Özel Görelilik’te (Einstein) maksimum hızdır (1905). Genel Görelilik’te (1915) uzay herhangi biz hızla genişleyebilir.

  Gözlemlenebilir evrenin sınırı ” ışık ufku” denen hayali bir sınırdır ve bu teleskopla görülebilen en uzak noktaya karşılık gelir.

  “Kozmik ufuk” denizdeki ufuk gibidir. Ufkun ötesinde daha çok okyanus bulduğumuz gibi kozmik ufuk ötesinde de daha çok evren bulabiliriz.

  “Şişme teorisi”ne göre ufkun ötesinde sonsuz miktarda evren olabilir. Sonsuz bir evren!
+ Yorum Gönder