+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Jüpiter başarısız bir güneş mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Jüpiter başarısız bir güneş mi?
  Jüpiter başarısız bir güneş midir? Jüpiter gezegeninin güneş ile olan yakınlığı hakkında kısaca bilgi toplamaya çalışıyorum. Bildiklerinizi bana iletir misiniz? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Jüpiter başarısız bir güneş mi?
  23lgm7t.jpg


  2010: Odyssey 2 filminde uzaylılar Jüpiter‘in buzul uydusu Europa’da yeşeren yaşama yardım için Jüpiter‘i ikinci bir güneşe dönüştürürler.

  Peki, Jüpiter sahiden güneş olamamış bir gezegen midir? Işık üreten nükleer reaksiyonlara, yerküre göğünde ışıldamaya ne kadar yaklaşmıştı?

  Önemli olgu: Hidrojen-helyum füzyonunun -Güneş’in enerji kaynağı- tetiklenmesi için 10 milyon dereceden fazla merkezi sıcaklık gerekir.
  Önemli olgu: Devasa bir gaz topunun kütleçekimi topu sıkıştırıp ısıtır. Kütle ne kadar büyükse sıkıştırma ve ısınma o kadar fazla olur.

  Yaklaşık 10 milyon derecelik bir sıcaklığa erişebilmek için Güneş kütlesinin %8′ine veya 80 Jüpiter’e denk bir kütle gerekir.

  Dolayısıyla Jüpiter ikinci bir güneş olma yolundan hayli geniş bir marjla döndü. Ancak işin bir püf noktası var…

  Jüpiter Güneş’ten aldığı ısının neredeyse iki katını dışarı verir (çekirdek ağır ağır büzüştüğü için kütleçekimsel enerji ısıya dönüşür).

  Bu nedenle Jüpiter şu gezegen tanımına tam olarak uymaz: Kendi ışık / ısısıyla değil yıldızdan yansıyanla parlayan cisim.

  Uzaylılar 2010′da Jüpiter’i nasıl güneş yaptılar? Kütleçekim içten emdiğine ve bu işi yapamayacağına göre, dıştan sıkıştırmış olmalılar.

  Jüpiter Güneş’e uzaklıkta 5. sıradadır. 143.000 km’lik ekvatoruyla Güneş Sistemi‘nin en büyük gezegenidir.

  Güneş etrafındaki turunu 11,86 yılda tamamlar. Güneş’e 778,5m km uzaklıkta olduğu halde, Venüs hariç, gece gökteki en parlak gezegendir.
+ Yorum Gönder