+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Venüs neden cehennem gibi bir yer? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Venüs neden cehennem gibi bir yer?
  Venüs neden cehenneme benzer bir yer gibi görünüyor? Venüs hakkında kısaca bilgi verir misiniz Venüs gezegenin görüntüsü neden böyle? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Venüs neden cehennem gibi bir yer?

  venus-nedir.jpg

  Venüs gökte Güneş ve Ay’dan sonra en parlak cisimdir. Büyüleyici, güzel görünümü yüzünden ismini Roma aşk tanrıçasından alır.
  Güneş’e Dünya’dan daha yakın olduğu için (108m km) sadece gün batımından sonra (akşam yıldızı)/ gün doğumundan önce (sabah yıldızı) görülür.
  12.130 km’lik çapıyla Dünya’dan çok az küçüktür. İç yapısı da -demir çekirdek, kayaç manto- muhtemelen çok benzeşir.
  Venüs‘te Dünya’daki gibi “plakalar” yok gibidir ama yüzeyi, muhtemelen küresel volkanizm veya başka jeolojik olaylar yüzünden epey gençtir.
  Venüs sanki ters duruyormuş gibi tersine döner. Ayrıca bir günü (243 Dünya günü) bir yılında (225 gün) uzundur. Nedeni bilinmiyor.
  (İlk gezegenler arası uzay aracı) Mariner 2, 1962′de 500 derecelik yüksek yüzey sıcaklığını ortaya koydu. Nedeni: Güçlü sera etkisi.
  (Karbondioksit ağırlıklı) kalın atmosfer: Yüzey basıncı Dünya’nın 90x. Sülfürik asit içeren yüzey kalın bulutlar ardında saklı.
  Kurşunu eritecek yükseklikte sıcaklığı, ezici yüzey basıncı, asit bulutları ve vahşi şimşekleri ile Venüs adeta bir cehennemdir.
  1970′lerde NASA Magellan uzay aracı gezegenin yörüngesine girerek bulut radarı ile yüzeyi haritaladı. Ovalar, kraterler, volkanlar “gördü”.
  Avrupa’nın gönderdiği Venus Express Nisan 2006′dan bu yana yörüngede atmosfer / iklim inceliyor. Isı algılayıcılarla faal yanardağ arıyor.
  Venüs‘ün (radara önayak olan 19. yy İskoç bilimcisinin adıyla anılan Maxwell Dağları hariç) tüm yüzey şekillerine kadın isimleri verildi.
+ Yorum Gönder