+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dünya Ay’ı Nasıl Etkiler? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünya Ay’ı Nasıl Etkiler?
  Dünya Ay’ı Nasıl Etkiler ve dünyanın aya etkileri nelerdir lütfen kısaca açıklar mısınız arkadaşlar? Dünyamızın ay üzerindeki etkilerini araştırıyorum 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünya Ay’ı Nasıl Etkiler?


  Deniz günde iki kez kıyıda ilerilere uzanır ve geri çekilir. İlk defa Isaac Newton’un açıkladığı bu “gelgitlerin” nedeni Ay’dır.

  Genel kanının aksine Dünya’daki gelgitlerin nedeni Ay’ın kütleçekimi değil, Ay kütleçekimindeki farklılıklardır.

  Ay’ın çekimi en çok okyanusun kendisine bakan yüzeyinde sonra yerküre merkezinde, en az da okyanusun kendine bakmayan yüzeyinde güçlüdür.

  … Bu yüzden okyanuslar iki yönde kabarır; bir taraf su Dünya’dan öteye çekildiği için, diğer tarafta ise Dünya sudan öteye çekildiği için.

  Dünya ekseni etrafında 24 saatte bir döndüğünden, bu iki gelgit kabartısı okyanuslarda dolaşarak, her noktada günde iki gelgit yaratır.

  Gelgiti yaratan Ay’ın kütleçekimidir. Bu da Dünya’nın dönüşünde bir “fren” etkisi yaratır. Ay ise buna Dünya’dan geri çekilerek tepki verir.

  Ay kayalara da çekim uygular ama kaya daha katı olduğundan etki daha küçüktür. Bu tür gelgit gerilimleri depremleri tetikleyebilir.

  Gözlem: Cenevre, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı günde 2 kez genleşip büzüşüyordu. Ay 27 km’lik “atom çarpıştırıcı” boruyu gerip sıkıştırıyordu.

  Güneş de, Ay’ın 1/3′ü kadar da olsa, okyanuslarda gelgit yaratır. Güneş ile Ay aynı anda çekim uyguladığında en büyük gelgitler gerçekleşir.

  Büyük gelgitler, rüzgar, huni biçimli bir nehir, “gelgit oyuğu” yaratabilir; şeklini kilometrelerce koruyan, hatta sörfe uygun su kabartısı.

  Geçmişte Ay daha yakınken gelgitler bugünkünden büyüktü. Ay oluştuğu dönemde, bundan 10 kat daha yakınken ise gelgitler 1000 kat büyüktü.

  Gelgit dışında Ay Güneş’i de örtebilir. “Tam tutulmalar” eskileri ürkütürdü. Güneş yiyen canavar kap kacak sesiyle (başarıyla!) ürkütülürdü.

  Tam tutulmalar tarihi değiştirdi. MÖ 585, Türkiye, Lidya-Med savaşında ortalık karanlığa büründü. Kötüye alamet. Ordular silah bıraktı.
+ Yorum Gönder