+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dünyanın İçi Neden Eriyik? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dünyanın İçi Neden Eriyik?
  Dünyanın İçi Neden Eriyik bir durumdadır? bu konuda hakkında kısaca bilgi verir misiniz? dünyamızın iç kısmı neden eriyik bir haldedir? 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Dünyanın İçi Neden Eriyik?
  dunyaninici.jpg
  Aslında değil. En azından merkezde değil. Yerkürenin iç çekirdeği katı, dış çekirdeği sıvıdır. Her ikisi de demir ve nikelden meydana gelir.
  Demir normalde 1536 derecede erise de maddelerin erime noktası, basınç ile birlikte yükselir. İç çekirdeğin yüksek basıncında demir erimez.
  Katı iç çekirdeğin çapı 2340 km; Ay’ın %70′idir. Sıcaklık:5430 derece. Basınç: Yaklaşık 350 gigapascal (3,5 milyon atmosfer).

  Eriyik dış çekirdek yaklaşık 2250 km kalınlıkta bir tabakadır. Sıcaklık 4400 ile 6100 derece arasındadır. Muhtemelen sülfür ve oksijen içerir.

  Dış çekirdekteki akım taşıyan akıntılar Dünya’nın manyetik alanını oluşturur. Çekirdeğin tamamı katı olsa Dünya’nın manyetik alanı olmazdı.

  Dünya “farklılaşmış” bir nesnedir: Ağır elementler (demir,nikel) kütleçekim yüzünden merkeze çökmüştür. İç yapısı “katmanlıdır”.

  Peki, Dünya’nın içi neden bu kadar sıcak? İki sebepten: Oluşum sürecinden arta kalan ısı ve radyoaktif elementlerin bozunumundan gelen ısı.

  Dünya ilkel gezegenlerin çarpışıp birleşmesi ile oluştu. Bolca ısı üretti. İlk başlarda tamamen eriyikti, bu da farklılaşmayı mümkün kıldı.

  Radyoaktif elementler (uranyum, toryum, potasyum) zamanla bozunup daha hafif elementlere dönüşerek yer çekirdeği ve mantosunda ısı üretti.

  İç ısısı soğuk uzaya kaçan yerküre yavaş yavaş soğudu. Ama: Büyük gezegen küçük gezegenden daha çok (iki kaynaktan da gelen) ısı barındırır.

  Ayrıcı iri cismin hacmine kıyasla ısı kaybetme alanı daha küçüktür. Daha ağır soğur. Aynı nedenle yetişkin bebekten daha yavaş serinler.

  Tüm jeolojik faaliyetlerin (volkanlar, depremler, dağ oluşumu) ardında yatan güç, yerküre içinden yüzeye doğru akan ısıdır.
+ Yorum Gönder


dünyanın içi