+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Goblene Bir Örnek Verebilir Misiniz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Goblene Bir Örnek Verebilir Misiniz?
  Goblene Nedir? buna bir örnek verebilir misiniz? Ayrıca Goblene boncuk işleme sanatı ile ilgili bilgi verirsenizde çok sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Goblene Bir Örnek Verebilir Misiniz?
  Şayet aklınıza Kuzeybatı Fransa’daki Anger’lerin Ortaçağ Kıyamet Dokuması geliyorsa sınıf birincisisiniz demektir. Ya da Batı Çin’deki Sampul’de bulunan MÖ 2. yüzyıl antik Yunan gobleni; veya Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’nde asılı duran 15. yüzyıl Devonshire Avcılık Goblenleri.

  Ama Bayeux Gobleni cevabını seçerseniz -10 alırsınız. Bu goblen sayılmaz, olsa olsa nakıştır. Goblen, dokuma tezgahında üretilirken içine bir desen örülen ağır tekstil işidir. Nakış ise zaten elinizde varolan bir kumaş parçasının üzerine süs dikmektir.

  Bayeux nakışı uzun ve incedir. 70 metre uzunluğunda ama sadece 50 santim genişliğindedir. Normandiya propogandasının bir parçasıdır. Sipariş eden kişi çok büyük ihtimal ile I. William’ın üvey kardeşi Odo’dur (1037-1098). Hikayelerde açıkça belirtildiği üzere Odo, aynı zamanda Bayeux Piskoposu ve Kent Kontu’dur. Bugün Fransa’da asılı olan eser İngiliz işçiliğinin bir örneğidir ve muhtemelen Canterbury’de yapılmıştır.

  Kral Harold dışında, kimin kim olduğunu söylemek kolaydır: İngilizler kalın bıyıklı olarak çizilmiştir, Normanlar ise sinekkaydı traşlıdır. Fransız yorumcular o zamanlar gördükleri “taranmış ve yağlı lüleli”, uzun saçlı İngilizlere şaşırmış, onlara “gönülsüz askerler” ya da “oğlan-kadın” demişlerdi. Öte yandan, Fransızlar da dazlak kafalara benziyor.

  Hasting Muharenesi, Hastings’de değil birkaç kilometre uzakta, adı hatırlamayı kolaylaştırmak için Battle (muharebe anlamına) diye değiştirilen köyün hemen dışındaki Senlac Tepesi’nde olmuştu. İngiliz kral birliklerini tepenin hemen üzerinde “Ağarmış Elma Ağacı” denilen stratejik noktada toplanmıştı. Saksonlar, kral sahte bir Norman ricatıyla kandırılıp aşağı ölümüne gidene kadar mevzilerini korumuştu.

  Geleneksel olarak, Harold’un gözüne ok saplanmış halde gösterilen kişi olduğu varsayılır, ama adının işlendiği yerin yakınında iki kişi daha vardır; birinin göğsüne bir mızrak saplanmıştır, diğeri ise bir süvari tarafından öldürülmektedir. Aslında Harold bu iki adamdan ikisi de, hiçbiri de olabilir.

  1994 Ağustosunda Hitler’in yardımcı komutanı Heinrich Himmler, SS’lerin başına Alman Ordusu Fransa’dan çekilirken Bayeux Gobleni’ni de yanlarında Almanya’ya getirmesini emreder. SS’ler dört gün sonra halıyı Louvre’dan aşırmaya çalışır, ama çok geç kalmışlardır. Fransız Direnişi binayı çoktan ele geçirmiştir.

  Himmler daha önce harekete geçseydi sözde “goblen” bir Nazi kamyonunun içinde Fransa’yı terk edecek ve muhtemelen bu yolculuk sırasında mahvolacaktı.
+ Yorum Gönder