+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İnsanlar Karanlıktan Neden Korkarlar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsanlar Karanlıktan Neden Korkarlar?
  İnsanlar Karanlıktan Neden Korkarlar? İnsanlar neden karanlıkta hareket etmekten korkarlar bana insanların neden karanlıktan korktukları konusunda acil bilgi gerekiyor bana bu konuda bilgi verebilirsiniz çok memnun olurum yada bana bu konuda nereden bilgi bulabileceğim konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İnsanlar Karanlıktan Neden Korkarlar?

  Hemen hemen hepimiz karanlıkta korkarız sanırım. En azından biraz da olsa ürpeririz galiba. Peki ya karanlıkta neden korkarız? Konuyu biraz araştırınca cevabını Tübitak'ta buldum.

  Karanlıktan korkmamımızın tek nedeni var o da savunma içgüdüsü ve de gelecegi bilme istegi. Eğer doğal hayatın gelişim sürecini düşünürsek ilk insanların savunmaya bir hayli önem verdikleri ve gece daha zayıf olduklarını bildikleri için geceleri savunma iç güdüsüyle beraber korku ve tedirginlik hissi zamanla içgüdü haline gelmeye başlıyor ve de bu içgüdü o günden bu güne süregeliyor.

  Aslında bu korku fizyolojik ve de anatomik özelliklerimizin bir sonucu. Yani bizler gece uyuyup gündüz avalana bir canlı türüyüz. O halde gece karanlıgı bizi ürkütüyor. Peki konuyu genel olarak el alalım. Ya gece avlanıp sabah uyuyan canlılar için ne demeli.Mesela baykuş gece avlanan bir canlı türü. Sizce baykuş karanlıktan korkuyor mudur?

  Bunun dışında karanlıktan korkma sebebinin bir açıklaması da fobilerdir. Psikologlar, fobilerin nedenini diğer kaygı veren rahatsızlıklar çerçevesinde değerlendirmeye çalışsalar da kişisel farklılıklar fobilerin nedeninde büyük rol oynuyor.Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok sebebi olabiliyor. Bu nedenle bu alanı psikologlara bıraksak daha iyi olur
  alıntı
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  İnsanların neredeyse tamamı karanlıktan korkar bu konuda bilgiyi tübitaktan bulabilirsiniz. İnsanların karanlıktan en çok korkma nedenleri geleceği bilme isteklerinden ve savunma mekanizmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanlar gündüz aktif gece dinlenen canlılar olmaları nedeni ile karanlıktan hoşlanmazlar. Karanlıktan korkmanın diğer bir nedeni ise fobilerdir.
+ Yorum Gönder