+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Hamilelik Testine Neden Kurbağa Testi Denir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hamilelik Testine Neden Kurbağa Testi Denir?
  Hamilelik Testine Neden Kurbağa Testi Denir? Hamilelik testine kurbağa testi denmesinin nedeni nedir. Hamilelik testinin kurbağa ile nasıl bir alakası olduğu konusunu çok merak ediyorum beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim. teşekkürler 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hamilelik Testine Neden Kurbağa Testi Denir?


  “Galli Mainini Testi” olarak da bilinen “Kurbağa Testi”, 1946 yılında yayınlanan bir bilimsel makaleyle tanıtılan ve 50’li yıllar boyunca uygulanan ilkel bir gebelik teşhis yönteminin adı.

  Tekniğin aslı, erkek bir kurbağanın sırt bölgesinde bulunan lenf bezine, gebe olduğu düşünülen bayandan alınan idrar örneğinin enjekte edilmesine dayanıyor. Gerçekten gebeliğin var olması durumunda, idrar içeriğinde belirli bir konsantrasyonda bulunan hormonlar kurbağada sperm salgısını uyarıyor.

  Böylece, mikroskopla inceleme sonrasında kurbağanın tutulduğu su ortamında sperm salgısına rastlanması, bayanın gebe olduğunun göstergesi kabul ediliyor.

  Günümüzdeyse, yine idrar içeriğindeki hormon konsantrasyonunu ölçme mantığına dayanan, ancak çok daha gelişmiş teknikler kullanılıyor.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Eskiden gebe kadının gebe olup olmadığı idrarının erkek kurbağanın sırtına enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. Kurbağanın sırtına idrar enjekte edildikten sonra kurbağa suya sokulurdu erke kurbağa suya sperm salgılarsa kadının gebe olduğuna karar verilirdi. Günümüzde idrar ile yapılan gebelik testlerine bu nedenden dolayı kurbağa testi denmektedir.
+ Yorum Gönder