+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Yürüyen Merdiven Nasıl Yürür? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yürüyen Merdiven Nasıl Yürür?
  Yürüyen Merdiven Nasıl Yürür? Yürüyen merdiven ile yukarı çıkıp inmeyi çok seviyorum ama kafama yürüyen merdivenin nasıl oluyor da yürüdüğü sorusu takılmıştır bana yürüyen merdivenin nasıl yürüdüğü konusunda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. Umarım bana bu konuda bilgi verirsiniz. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yürüyen Merdiven Nasıl Yürür?

  Günümüzde,alışveriş merkezlerinde katlar arasındaki geçişi yürüyen merdivenler sağlar.Keza metrolarda da yürüyen merdivenlere rastlarız.Hiçbir emek harcamamıza gerek kalmadan,bir üst kata çıkmaktan daha güzel ne olabilir ki?Peki,gündelik yaşamımızda pek çok yerde karşımıza çıkan yürüyen merdivenler nasıl yürür,biliyor musunuz?

  Yürüyen merdivenin basamakları,bir çark ayrıcalığıyla hareket eden bir zincire bağlıdır.Bu çarkın hareketi ise bir elektrik motoru tarafından sağlanır.Hareketi sağlayan çarkın yanı sıra,zincirin diğer uçtan geri dönmesini sağlayan ikinci bir çark daha vardır.Bu yapıyı bisikletin zincirine ve çarklarına benzetebiliriz.Basamaklar,bu ikili ray sistemi üzerinden kayarlar.Basamakların her iki tarafında,raylar üzerinde kaymalarını sağlayan birer çift teker bulunur.Raylar,merdivenin tepesi ve en altı dışında birbirine paraleldir.Tepede ve aşağıda,iç tarafta bulunan ray,dış taraftakinin altındaki hizada kalır.Bu sayede her basamak bir önceki ile aynı hizaya gelmiş olur.Basamaklar bu yolla,merdivenin sonunda düz bir platform oluştururlar ve çarkın etrafından dolanarak,yürüyen merdivenin alt kısmına geçerler.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yürüyen merdivenler özellikle belli bir yaşı geçmiş ve merdiven çıkmakta zorlanana yaşlı insanlar için çok faydalıdırlar. Yürüyen merdivenlerin nasıl yürüdüğüne gelecek olursak yürüyen merdivenler bisiklet zincirine bağlı bir zincire bağlıdırlar. Yürüyen merdivenler iki çarka bağlıdırlar bu çarklar yürüyen merdivenin dönerek hareket etmesini sağlarlar.
+ Yorum Gönder