+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Antik Yunan mimarisinde kullanılan bir bitki nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Antik Yunan mimarisinde kullanılan bir bitki nedir
  Antik Yunan mimarisinde sütun başlığını süslemek üzere kullanılan bir bitki figürünün adı nedir? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Antik Yunan mimarisinde sütun başlığını süslemek üzere kullanılan bir bitki ne

  DAHA ÖNCE DE BAZI PARÇALARI ÇALINMIŞTI
  "Skylla Başlığı" olarak tanımlanan bloğun ön ve iki yan yüzlerinde acanthus (Antik Yunan mimarisinde sütun başlarını süslemek üzere kullanılan bir bitki) yapraklarından oluşan bir bant ve bu bantın üzerinde figürler yer alıyor. Başlığın yan yüzeyindeki tasvirler özdeştir. Bu yüzlerde ayaklarını başlığın arkasına doğru uzatmış biri sol diğeri sağ koluna dayanmış olarak yatan birer Nereid bulunuyor. Nereidler dizlerinin alt kısmını örten giysiye ait kumaş kıvrımlarını kırılmış olan kollarına dolamışlardır. Başlarının üzerinde birer istiridye bulunmaktadır. Kırık olan kollarını arkalarında duran ve sol yan yüzdeki kırılmış olan yunus balığına uzatmaktadırlar. Başlığın ön yüzünde, ortada, cepheden tasvir edilen bir kadın figürü yer almaktadır. Bu kadın figürünün başı ile yana açtığı kollarından biri de 2001 yılında koparılarak çalınmıştı.

  Eski Yunan'da, Homeros'un yazdığı varsayılan iki büyük destandan biri olan Odysseia, Yunanlılar'la Truvalılar arasındaki savaş üstüne Yunanlılar'ın anlattığı bir dizi efsane ve öyküden oluşur. Destanın kahramanı Odysseus, Skylla adlı altı kollu bir canavarla sık sık karşı karşıya gelir.
+ Yorum Gönder