+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Hürriyet kasidesinin beyitlerinin tek tek acıklaması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hürriyet kasidesinin beyitlerinin tek tek acıklaması
  Hürriyet kasidesinin beyitlerinin tek tek acıklaması 2. Asel
  Bayan Üye

  Hürriyet kasidesinin beyitlerinin tek tek acıklaması

  Hürriyet Kasidesinin Beyitlerinin Açıklaması

  beyittn acıklaması: vatandaki olumsuzluklarartırmak basarı ve zafere kosmak onu degiştirebilirz. 10 beytin acıklaması:en önemli beyitir her kafadan sesin cıkması güzel seydir her carpısmadan güzel fikirler ortaya cıkar 11 beyitr:zenginlikinsanlarla makam sahibi kişiler karsılastırılmıstır kişilikleri degil 12 beyit: milletin durumunudan endişe ederler bundan korkma diyor 13: karsılastırma aslan bişi yapmaz sadece kükrer diyor 14: yetenegini ortaya cıkaramadıgı için utansın 15:tarihin hiçbir döneminde karanlık sayfalar olmadıgını anlatıyor 16: ataların övülmesi gecmişin övülmesinden bahsediliyor 17:vatan ugruna dökülen kandan ve terk edilen bedenden eger alcak ugruna öldüyse kötüdür. 18: hürryet uguruna ates olsa eger yiğitsen korkusuzsan kacmazsın 19: karsılastırma yapılmıstır. 24: nida sanatı vardır 21: söz sanatları vardır 25: benzetme vardır. 26: insan calıstıktan sonra ezilmez daha yararlı olursun 27: sanatı : nida sanatı tezat sevgiliye benzetilmesi 28: istiare vardır 29da 30da acık istiare vardır 31 de ise bu kaside dua ile bitiyo hürryet kasidesi

  1.beyit:şair birinci beyyitte devlet düzendeki bozukluklar ,adaletsizliklerden dolayı çok rahatsız olmuş ve fazla beklemeden istifa etmiştir bu beyitte bu istifanın nedeni açıklanmaktadır.
  2.beyit:burada şairimiz kendini geliştirmiş aydın geçinen kişiletin halkı için çalışmayı kendisine görev bilmeyi gerektiğini dile getiriyor.
  3.beyit:şair burada milleti cevhare benzetiyor. bu milletin çok güçlü bir yapıya sahip oldığunu şuan içinde bulunduğu durumdan dolayıgüçsüz görünsede başkaları tarafından aşalansada değerlerinden hiç bir şey kaybetmediğini dile getiriyor.
  4.beyit:biz bu vatan topraklarında dünyaya geldik ülkemiz uğruna çalışırken eziyet çeksek hatta bu yolda ölsek üzücü olmaz.
  5.beyit:insanlara zülüm edenlere yardım edenler aşalık birer dalkavukturlar diyor.
+ Yorum Gönder