+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda 1982 anayasasına göre TDK nın ve TTK nın devletle olan ilişkileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  1982 anayasasına göre TDK nın ve TTK nın devletle olan ilişkileri nelerdir
  1982 anayasasına göre TDK nın ve TTK nın devletle olan ilişkileri nasıldır? lütfen Türk Dil ve Türk Tarih Kurumunun devlet ile olan ilişkileri nedir? 2. Asel
  Bayan Üye

  1982 anayasasına göre TDK nın ve TTK nın devletle olan ilişkileri nelerdir

  1982 anayasasına göre TDK nın ve TTK nın devletle olan ilişkileri nelerdir hakkında

  Türk Dil Kurumu'nun yapısıyla ilgili ilk önemli değişiklik 1951 yılındaki olağanüstü kurultayda yapılmıştır. Atatürk'ün sağlığında Millî Eğitim Bakanı'nın kurum başkanı olmasını sağlayan tüzük maddesi 1951'de değiştirilmiştir. İkinci önemli yapı değişikliği 1982-1983 yıllarında gerçekleştirilmiştir. 1982'de kabul edilen ve şu anda da yürürlükte olan Anayasa ile Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu, bir Anayasa kuruluşu olan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu çatısı altına alınarak devletleştirilmiş ve dernek tüzelkişiliklerine son verilmiştir.

  Atatürk, 1 Kasım 1936'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 5. dönem 2. yasama yılının açılış konuşmasında Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun geleceği ile ilgili dileklerini şu sözlerle dile getirmişti:
+ Yorum Gönder