+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Şehitler destanında anlatılmak istenen nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Şehitler destanında anlatılmak istenen nedir
  Şehitler destanı bizlere neyi anlatmak istiyor? Şehitler destanının konusu ve ana fikri nedir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  şehitler destanında anlatılmak istenen nedir

  şehitler destanında anlatılmak istenen nedir hakkında bilgi

  Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın en Ünlü'nün eserlerinden Biri "Üç Şehitler Destanı" dir. Eser yapay BİR destandır.
  + + + + + + + + +
  Malazgirt ululaması Yedi memetler yurduna kubilay destanı Heyulalar yıldızlarla yükselirler lacivert karanlıkta, Uzanırlar korkak boşluğa sereserpe. SU toprakların sultanları, Metris Tepe, Sanlı Sırt, Adsız Tepe. Sanki dünyanın orijinalini gecesi, SOĞUK mu SOĞUK İklimler antivirus doğmuş, rüzgarlar Körpe Karin aklığıyla DAHA da kocaman Metris Tepe, Kanlı Sırt, Adsız Tepe. Burasi Bir Avuç kahramanın savunduğu yer Tarihin kulaklarında Altın Küpe Burasi Metris Tepe, Kanlı Sırt, Adsız Tepe. (Kitabın Girişinden)
  + + + + + + + + + Üç Şehitler Destanı Siiri DURDUK, SÜNGÜ TAKMIŞ Kafir - Durduk, Süngü takmış Kafir Ayakta, . Bizde Süngü yok Bir'in hayret kızıllığı akardı üstümüzden . Dehşetten DAHA Eklendi çok Durduk, süngüsü düşmanın pırıl pırıl, . Önümüze Çıktı BIR Gündüz'ün BIR Gece Korku degil Hasa,Bir'in Büyük Düşünce. - MEHMETÇİK - Atıldı Mehmetçik, büyüyü bozdu, Bir'in Düşman süngüsüne, göğsünden Ayşe şehadetle kayalar yarıldı Sanki Dipçik gürültüsünden. Soruyordu Herkesi birbirine: "? Parlayan sey met Mu" Muzaffer oluyordu bileklerimizde, Tarihin orijinalini dipçik hücumu. Hayran oluyordu koca gökyüzü Göğüslerimizde büyüyen bahta 28 Mart GÜNÜ BİR Adsız-tepe'de Çeliğe karsı tahta. - SÜNGÜLERİN UCUNDA - Oğul sixty ADIM Bize BIR Yudum şerbet Dusen kahramanın sevgisiyle al, Köyde mi görmüştük, ormanda MI, Bizim içimize sığmış o kartal? Oğul kırk adımın lezzeti DAHA HIZLI; Başladı hayatımızda şehitlerce BIR yarış. İlerledik cihan cihan, Karis Karis! Oğul yirmi adımı uçuyorduk, Almıştı Herkesi dipçiğini avucuna. Yine BIR duraklama, Geldik Düşman süngüsünün ucuna.- MUSTAFA KEMAL - Mustafa Kemal'i Gördüm düşümde, "DAHA!" diyordu. Uğruna Şehit olasım Geldi Hemmen, "Sabaha!" diyordu. Al BİR kalpak giymişti arkadaşları, Al BİR ata binmişti arkadaşları, "Zafer IRAK mı?" dedim, "Aha!" diyordu. - Tabur BİR Mucize İÇİNDEYDİ - Bir'in muhabbet sarmıştı onu yönü Vatani ve BIZI yedi Çoğalmıştık BIR uçtan uca BİR, BİR rüya Gibi . Büyüyordu ova kendiliğinden ? Neydi damarlarımızda çoğalan, çoğalan ? Neydi met tepenin Delos Sahibi İçimizde Eklendi sadece vatan degil,Yeryüzü Kadar bir sey Vardi. Ateş mi gelirmiş, yel mi esermiş? Akıyoruz, hayatımız Nerede PEK belli degil.Kurtulmuşuz bedenden ARTIK, Kimse ayaklı elli degil. - MUSTAFA KEMALLERCE - Atılıyorduk kâfire,Hepimizin BIR Yanı Hilâl Gibi, Bir'in Göz Vardi üstümüzde göklerden, Mustafa Kemal Gibi! Savaşırken yaşamak, Anam Sudu Kadar Helal Gibi, Ölüm etek büyüktü, etek kolaydı, Mustafa Kemal Gibi. Atılıyorduk BIR network, Tarihlerden süzülmüş BIR HAL Gibi: Hepimiz, hepimiz, Mustafa Kemal Gibi! Fazıl Hüsnü Dağlarca (1914 - 2008)
+ Yorum Gönder