+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda İnsan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı düz yazı ve şiir örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İnsan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı düz yazı ve şiir örnekleri
  İnsan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı şiir ve düz yazı metinleri nelerdir? Örnek verir misiniz lütfen 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  insan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı düz yazı ve şiir örnekleri

  insan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı düz yazı ve şiirler  Cıvıl cıvıl böcekler
  Işıl ışıl çiçekler
  Çeşit çeşit güller
  Doğanın simgesidir karanfiller


  Kırlar,Ormanlar,Çağırlar
  Bağlar bahçeler hepsi birdirinden güzel
  Vakit vakit sümbuller renk renk menekşeler
  Doğanın güzelliklerini anlatır yeşillikler  Bol bol çimenler
  Doğayı süsler
  Sevgi ile büyür yetişir ağaçlar
  Güneştir onun sevgisi


  Dereler nehirler akar ülkemizden
  Toprağına taşına vurulmuşum
  Ahşu güzel doğamıza
  Huzur verir cıvıl cıvıl kuşlar  YURT SEVGİSİ HAKKINDA SÖZLER
  • Vatan sevgisi, ruhları kurtaran en kuvvetli rüzgardır.Bir minnet duygusudur. Toprağına, havasına, suyuna, kurduna kuşuna teşekkür duygusudur. Uğrunda can verenlere, ecdada, tarihe vefa ve saygı duygusudur.
  • Yurt sevgisi ona hizmetle ölçülür.
  • Vatan bir milletin evidir.
  • Vatan, çalışkan insanların omuzları üstünde yükselir.
  • İnsan vatanını sever, çünkü hürriyeti, rahatı, hakkı vatan sayesinde kaimdir.
  • Atatürk; ”Vatanımın toprağı temizdir; elimi ve elinizi kirletmez!

  YURT SEVGİSİ

  Yurt; üzerinde doğup büyüdüğümüz, toprağından, suyundan, yeraltı ve yer üstü her türlü zenginliğinden yararlandığımız, havasını teneffüs ettiğimiz toprak parçasıdır.

  Türk ulusunun fertlerini birbirine bağlayan kuvvetli bağlardan biri de yurt birliğidir.

  Her türlü varlığı ve zenginliği ile bizi besleyen yurdumuza bağlı olmamız, onu sevmemiz, sahip çıkmamız gerekir. Bunu atalarımız tarih boyunca yapmış ve bu kutsal toprakları korumak için Çanakkale’de tarihin kaydettiği en büyük kahramanlığı göstermişlerdir.

  Değişik iklim özellikleri, doğal güzellikleri ve tarihî zenginlikleri; çok çeşitli ürünleri, sebze ve meyveleri ile Türkiye’miz, dünyada pek az ülkede bulunan bir zenginliğe sahiptir.

  Bize düsen görev ise mutlu olmamızı sağlayan yurdumuzun değerini iyi bilmektir. Onu korumak için gereken askerlik görevimizi yapmak ve kazancımızın bir kısmını vergi olarak vermektir.

  Ulu Önder Atatürk, yurt sevgisini ve hür yaşamanın güzelliğini su sözleri ile ifade etmiştir: “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır.”

  Sonuç olarak sunu söyleyebiliriz ki yurt, hiç bir şeyle değişilmeyecek kadar kutsal bir varlıktır. Büyüklerimiz ne güzel söylemişler, “Ana gibi yâr, vatan gibi diyar olmaz
+ Yorum Gönder


insan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı düz yazı metinleri,  insan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı şiir ve düz yazı metinleri,  doğayı anlatan yazı,  doğa sevgisini anlatan yazılar,  insan yurt ve doğa sevgisinin anlatıldığı düz yazı,  düzyazı örnekleri