+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kulağın ve gözün bölümleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kulağın ve gözün bölümleri
  Kulağın ve gözün bölümleri 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kulağın ve gözün bölümleri


  Kulağın ve gözün bölümleri hakkında bilgi


  Kulak üç bölüme ayrılır. Üstü deri ile kaplı kıkırdak yapılı ve girintili çıkıntılı olan kulak kepçesi ile şakak kemiği içinde ortakulağa doğru giden kulak yolundan oluşan dış kulak, şakak kemiğinin iç bölümünde iki santimetre çapında kemiklerin çekiç, örs, özengi bulunduğu ortakulak işitme olayının gerçekleştiği içkulaktır.

  Dışkulak yolunun bitiminde, kulak, zarı vardır. Kulak yolunda özel bezlerin salgıladığı yağlı madde kulak kirini oluşturur. Kulak kiri, kulak yol ve zarını yumuşak tutar. Dış kulakta kişiye göre değişen sıklıkta kıllar da bulunur.

  Ortakulak, içi hava dolu boşluktur. Yutağın üst bölümünden uzanan öslaki borusu ile hava alır. Bu hava kulak zarının, kuvvetli seslerden yırtılmasını önler. Çekiç kemiği, kulak zarına bağlıdır. Üzengi kemiğinin tabanı içkulağın kemik duvarı üzerindeki oval pencereye geçmiştir, örs kemiği ise, bu iki kemik arasındadır. Kulak zarı ses dalgalarıyle titreştiği zaman zara bağlı çekiç ke miği sarsılır, ötekiler de titreşimi içkulağa iletir. iç kulaktaki kemik dolambaç ve zar dolambaç adı ile anılan iki dolambaç vardır

  Gözü oluşturan kısımlar ve görevleri anlatılmaktadır. Farklı göz kusurlarına örnek durumlar verilerek bu kusurların giderilmesi için gözü oluşturan yapılardan onarılması gerekenlerin belirlenmesi beklenmektedir.
+ Yorum Gönder