+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Kısa Ve öz biçimde Katı sıvı gaz fosil yakıtların özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kısa Ve öz biçimde Katı sıvı gaz fosil yakıtların özellikleri
  Kısa Ve öz biçimde Katı sıvı gaz fosil yakıtların özellikleri 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Kısa Ve öz biçimde Katı sıvı gaz fosil yakıtların özellikleri


  Kısa Ve öz biçimde Katı sıvı gaz fosil yakıtları hakkında bilgi


  Katı yakıtlar

  Başlıca katı yakıtlar odun ve maden kömürleridir.


  Sıvı yakıtlar
  petrol ve petrol ürünleridir. Petrol hayvan ve bitkilerin deniz ve göllerde fosilleşmesi ile oluşur. Bu nedenle petrol, kömür ve doğal gaz gibi yakıtlara fosil yakıtlarda denir.

  Gaz yakıtlar

  Gaz yakıtlar, sıvılaştırılmış petrol gazları LPG, doğal gaz ve hava gazı gibi yakıtlardır.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Katı sıvı gaz fosil yakıtları hakkında bilgi

  Katı yakıtlar  Başlıca katı yakıtlar odun ve maden kömürleridir. Yakacak olarak kullanılan odun ağaçtan elde edilir. Odunun yanmasıyla oluşan enerji düşüktür. Kerestelik ağaçların yakacak odun olarak kullanılması ve ağaçların plansız bir şekilde kesilmesi milli servetimizin yok olmasına yol açar.
  Linyit, taş kömürü, kok kömürü ve antrasit diğer katı yakıtlardan bazılarıdır. Maden kömürleri yer alından çıkartılır. Kömürlerin kaynağını bitkiler oluşturur. Kömür genellikle bataklıklardaki bitkilerin çürüyüp gömülmesiyle yani fosilleşme sonunda oluşur. Kömür yer altında ne kadar uzun süre kalırsa ısı değeri de o kadar artar.  Sıvı yakıtlar

  Sıvı yakıtlar petrol ve petrol ürünleridir. Petrol hayvan ve bitkilerin deniz ve göllerde fosilleşmesi ile oluşur. Bu nedenle petrol, kömür ve doğal gaz gibi yakıtlara fosil yakıtlarda denir.
  Petrol yer altından çıkarılır ve rafinerilerde işlenerek çeşitli maddelere ayrıştırılır.
  Benzin, gaz yağı, motorin ve fuel-oil petrolün ayrıştırılmasıyla elde edilen sıvı yakıtlardır.


  Gaz yakıtlar

  Gaz yakıtlar, sıvılaştırılmış petrol gazları LPG, doğal gaz ve hava gazı gibi yakıtlardır. Doğal gaz yandığında diğer yakıtlar gibi katı atık bırakmaz. Bu nedenle en temiz yakıt olarak kabul edilir.
  Ülkemizde doğal gaz yatakları fazla olmadığından doğal gaz komşu ülkelerden borularla getirilerek tüketim yerlerine ulaştırılır. Diğer bir gaz yakıt olan hava gazı, taş kömürünün kuru olarak ısıtılması ile oluşan bir gazdır.

+ Yorum Gönder


fosil yakıtların özellikleri,  fosil özellikleri