+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ülkemizin başarılı insanlarının başarı hikayeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ülkemizin başarılı insanlarının başarı hikayeleri
  Ülkemizin başarılı insanlarının başarı hikayeleri 2. HAKAN
  Özel Üye

  Kısaca Ülkemizin başarılı insanlarının başarı hikayeleri

  İşte Türkiye'nin En Zenginin Başarı Hikayesi

  En zengin 100 Türk sıralamasında 3 milyar Dolar servetiyle ilk sıraya yerleşen Hüsnü Özyeğin, başarı hikayesini anlattı.
  Hızlı Paylaş1 sayfayı tweetle1 facebookda paylaşSayfayı Yazdır
  Forbes Türkiye dergisinin "En zengin 100 Türk" sıralamasında 3 milyar Dolar servetiyle ilk sıraya yerleşen Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Rus Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) Moskova'da düzenlediği "Zirve Sohbetleri"nde başarı hikayesini anlattı.

  Ritz Carlton Otel'de gerçekleşen toplantıda Rusya'da faaliyette bulunan Türk iş adamları ile bir araya gelen Özyeğin, ABD'ye yarı burslu olarak üniversitede okumak için gittiğinde cebinde 100 doları olduğunu, akşamları bir restoranda komilik yaparak harçlığını çıkarttığını söyledi. Hayatı boyunca çalışarak bir yerlere geldiğini ifade eden Özyeğin, başarısının sırrını "çalışmak, çalışmak, çalışmak" olarak açıkladı.

  ÇIĞIRTKANLIKLA BAŞLAMIŞ

  Kemer'de, dedesinin iş yerinde 6 yaşında iken haftalık 2,5 liraya çığırtkanlık yaparak iş hayatına başladığını ifade eden Özyeğin, "Dedem biraz eli sıkı idi. Meğer annem, dedeme, beni yanında tutması için 2,5 lira veriyormuş. Dedem de onu bana haftalık olarak veriyormuş. Dedem ve babamın, evin masraflarını birlikte karşıladıklarını hatırlıyorum. Annem hafta sonları bana 75 kuruş vererek sinemaya gönderirdi. Bir filmi iki kere seyreder, bir müddet evden uzaklaşmış olurdum. Annemin başı da dinlenirdi" diye konuştu.

  "ÖZAL, TÜRK İŞ DÜNYASINI DÜNYAYA AÇTI"

  Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olduğu yıllarda, yüzlerce iş adamını uçağa doldurup yurtdışına taşıdığını ifade eden Özyeğin, kendi iş hayatında da bu gezilerin temel oluşturduğunu söyledi. 1984'de ilk kez Moskova'ya Özal'la birlikte geldiğini, önemli doğalgaz anlaşmalarının yapıldığı ifade eden Özyeğin, o dönemi şöyle anlattı:

  "Özal'la tüm dünyayı dolaştık. Çin'e de birlikte gitmiştik. 1986'da Moskova'ya bir kez daha geldik. Burada International Hotel'de üç iş adamı ile bir odada kaldığımızı hatırlıyorum. Aşağıda sadece tavuk kızartan bir yer vardı ve yiyeceği de uzun kuyruklar halinde oradan alıyorduk. Tüm bunları gördükten sonra Rusya'nın bugünkü hali inanılmaz. Avrupa'ya gittiğinizde 30 yıl önce nasılsa şimdi de pek fazla bir değişiklik göremezsiniz. Uçakta Özal iş adamları ile birebir sohbet ederdi. Ben de kendisine Rusya'da bir banka şubesi açmak istediğimi söyledim. O da Hazine Müsteşarı Yavuz Canevi'yi çağırdı ve izin verilmesini istedi. Böylece Rusya maceramız uçakta başlamış oldu"

  "RUSYA'DA 7 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR"

  Yapı Kredi Bankası'nın Rusya şubesini 1988'de açtıklarını, 1994'de de Finans Bank Moskova'yı kurduklarını ifade eden iş adamı, o dönemden sonraki gelişmeleriyse şöyle özetledi:

  "Türk girişimci ve müteahhitlerine destek verdik. 1998'de krizin patlak vermesi, Rusya'da bankacılık sektörünü olumsuz etkiledi. Özel bankalar iflas etti. Bizim de zararımız oldu. Ancak tek şube ve 30 milyon dolarlık ciro nedeni ile büyük kayıp yaşamadık. 2003 sonrası bireysel bankacılık başladı ve hızla büyüdük. Şu an Rusya'da FIBA Holding olarak 7 bin bordrolu çalışanımız var. Finansbank'ı Türkiye'de sattıktan sonra en çok bordrolu çalışanımız Rusya vatandaşı oldu. Türk çalışanlar ikinci sırada. Credit Europe Bank'ta 5 bin 500, buradaki GAP tekstil ve Marks and Spencer mağazalarında bin 500 ve diğer sektörlerdeki yatırımlarımızda da birkaç yüz kişi istihdam ediyoruz"

  Rusya'da Credit Europe Bank olarak 10 milyon Dolar sermaye ile başladıklarını, şimdiyse 550 milyon Dolar sermayeye ulaştıklarını kaydeden Özyeğin, "140 şubemiz var. Rusya'daki yatırımımız Türk bankalarının yurt dışı toplam yatırımlarından daha büyük. 1 milyonun üzerinde kredi kartı müşterimiz var. Her gün 200 kişiye otomobil kredisi veriyoruz. Geçen yıl 70 bin kişiye otomobil kredisi vermişiz. Bu alanda Rusya'da ilk beş banka arasındayız" dedi.

  "RUSYA, AVRUPA'NIN 2. BÜYÜK EKONOMİSİ OLACAK"

  Rusya'nın gelişmeye devam edeceğini ve önümüzdeki 15-20 yıl içinde İtalya ve Almanya'yı da geride bırakarak, İngiltere'den sonra Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi olacağını ifade eden Özyeğin, "Rusya'nın çok büyük doğal zenginlikleri var. Dışarı açılım hızla gelişiyor. Yabancı sermaye akışı var" tespitinde bulundu.

  "AVRUPA'DAKİ EKONOMİK SORUNLAR KALICI"

  Avrupa'nın, üretmeyen, katma değer oluşturmayan Yunanistan gibi ülkelerin borçlarını erteleyerek sorunu çözemeyeceğini ifade eden Özyeğin, "Rahmetli Sakıp Sabancı'nın bir sözü vardı; anasıyla değil danasıyla uğraşıyorlar. AB'nin sosyal haklarla ilgili yasaları çok yüksek. Rekabet şansını azaltıyor. Yunanistan'ın sosyal haklarla birlikte biriken borçlarının, gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 250-500'ü bulduğu tahmin ediliyor. Demografik yapı çok olumsuz. Almanya'da nüfus her yıl 400 bin azalıyor. Yaşlı insanların sağlık masrafları çok daha fazla. Şimdi bir çalışanın, 3 emekliye destek vermesi gerekiyor." dedi.

  "TÜRK BANKALARI İTALYA HÜKÜMETİNDEN DAHA UCUZA BORÇLANIYOR"

  Türkiye'nin siyasi istikrarsızlıklar nedeni ile 30-35 yıl kaybettiğini, enflasyon rakamlarının yüzde 40-90 aralığında olduğunu, kimsenin borç vermeye yanaşmadığını hatırlatan iş adamı, şimdi Türk bankalarının İtalya hükümetinden daha ucuza borçlandığına dikkat çekti.

  Aralık ayında İtalya hükümetinin yüzde 7-7,5'la borçlandığını hatırlatan Özyeğin, "Şimdi Avrupa'ya yüzde 5-5,5'la borçlanabiliyoruz. Eskiden İsviçre bankalarından 1 milyon frank kredi aldığımızda bayram ederdik" diye konuştu.

  Türkiye'nin son 9 yılda elde ettiği siyasî istikrar ve ulaştığı ekonomik seviyeye inanamadığını söyleyen Özyeğin, "AB ülkelerinde bütçe açığı yüzde 6-7. Tükiye'de bu oran geçen yıl yüzde 1'di. Yüzde 4 büyüme bekliyoruz. Bu rakamlar çok güzel. Malî disiplin çok akıllı insanların elinde. Gerektiğinde hassas ayarlar yapılıyor. Özellikle özelleştirmede edinilen tecrübeler, yurt dışına taşındı. Yurt dışında müteşebbislerimiz, yeni müteşebbisler doğurdu. Enka'da müdür olarak işe başlayan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak'ı hatırlamak gerekiyor. Türkiye'nin daha çok Rusya, Çin ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelere yönelmesi lazım. Türk iş adamları yurt dışında yatırımlar geliştiremezse her yıl 750-800 bin kişiye istihdam sağlanamaz. 2023 hedeflerini de yakalayamayız" uyarısında bulundu.

  "TÜRKİYE İÇİN 6,5 YIL ORTALAMA EĞİTİM ÇOK DÜŞÜK"

  Türk iş adamlarından eğitim alanında yatırım yapmalarını isteyen Özyeğin, "Bugüne kadar yaptığım en keyifli iş, Özyeğin Üniversitesi'ni kurmak oldu. 1800 öğrenciye ulaştık. İstihdamda ihtiyaç duyulan alanlarda eğitim veriyoruz. Türkiye'de ortalama 6,5 yıl eğitim yeterli değil. Bunu hızlı bir şekilde geliştirmek istiyoruz" dedi.

  GİMA'DAN KURTULDUĞU İÇİN KURBAN KESTİRMİŞ!

  GİMA'yı 1996'da satın aldıktan sonra 2005'e kadar hiç kar elde edemediğini hatırlatan Özyeğin, her zaman başarılı olamadığını da söyledi. Romanya'da kalan mağazaları da 4 hafta önce sattığını ifade eden Özyeğin, Eyüp Sultan'da bunun için bir de kurban kestirdiğini söyledi. 27 milyon dolara aldığı GİMA'ları 260 milyon dolara sattığını ancak bu süre içerisinde aradaki fark kadar yatırım yaptığını kaydeden iş adamı, GİMA müşterilerinin, kredi kartları aracılığı ile Finansbank'ın büyümesine büyük katkıları olduğunu belirtti.

  "KRİZ ENDİŞELERİ GERİDE KALDI"

  ABD'de Mortgage ve diğer sorunlar devam etse de finansal krizin geride kaldığını, işsizlik rakamlarında iyileşmenin başladığını ifade eden Özyeğin, kriz söylentilerinin artık geride kaldığını vurguladı. Özyeğin, "Avrupa ülkeleri de (Nicholas) Sarkozy ve (Angela) Merkel'in uzun görüşmelerinin sonunda finans kuruluşlarını kurtarma kararı aldı. Bankalara 500 milyar avro 3 yıl için yüzde 1 faizle borç verildi. Yarın 500 milyar euroluk bir ihale daha var" tespitinde bulundu.

  "TÜRK ŞİRKETLERİ RUSYA'DA 100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR"

  Toplantıda söz alan Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Aydın Sezgin de Türkiye-Rusya ticarî ilişkilerinin 2011 sonunda yeniden 30 milyar Dolar seviyesine ulaştığını, karşılıklı yatırımların 15 milyar Dolar ve 1992'den bu yana devam eden müteahhitlik hizmetlerinin de 32 milyar Dolar olduğunu söyledi.

  Türk şirketlerin Rusya'da 100 bin kişiye istihdam sağladığını hatırlatan Sezgin, Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısının 3,6 milyonu bulduğunu söyledi. Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği, Belarus ve Kazakistan'la oluşturduğu Gümrük Birliği çalışmaları konusunda iş adamlarını doğru analizler yapmaya davet eden Sezgin, özellikle yatırım yaparken hukukî danışmanlık hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde alınmasının önemine dikkat çekti.

+ Yorum Gönder