+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda İyi bir Notebookta bulunması gereken özellikler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İyi bir Notebookta bulunması gereken özellikler nelerdir
  İyi bir Notebookta bulunması gereken özellikler nelerdir?


  Ergonomi, Kullanım Kolaylığı:

  Eğer laptopunuzu kapsamlı bir şekilde kullanacaksanız, daha rahat yazı yazabileceğiniz bir klavyesi olmasına ihtiyaç duyacaksınız. Parmaklarınız gerilmeden, rahat yazı yazabilmelidir. Genişliği yeterli ölçüde bir tuş takımı olmasına dikkat edin. Notebooklar, dahili fare ile gelmektedir. Bu dokunmatik kısmın işlevselliğine, sağ ve sol tıklama tuşlarının hassasiyetine de dikkat ediniz. Oyun oynamaya meraklıysanız ve bu amaçla da kullanacaksanız, o zaman harici, oyunlar için özel kısa yolları olan bir fare tercih edebilirsiniz. Bu sefer de notebooktaki farenin, dokunmatik alanın istenildiğinde devre dışı kalma özelliği olup olmadığına bakınız.

  İşletim Sistemi:

  Türkiye’de hemen hemen tek bir işletim sistemi tercih ediliyor: Windows. Tabi ki Linux sevenler, bedava açık kaynak kodlu işletim sistemi alternatifleri de geliştiriyorlar. TÜBİTAK’ın Pardus işletim sistemi de bunlardan birisi. Ama biz daha çok Windows üzerine konuşacağız.

  Kullandığınız işletim sisteminde Media Center, çoklu ortam oynatım özelliği, kararlılık, laptopunuzun donanım sürücülerini tanıyabilme gibi özelliklerle birlikte hızlı çalışabileceği bir işletim sistemi tercih edilmelidir. Günümüzün işletim sistemi Vista, ama 1GB’lık RAM bulunan laptoplarda kullanmayı tercih etmeyin. En az 2GB olması iyidir. Notebookunuzun donanımı ile içinde bulunan işletim sisteminin performansının nasıl olacağını düşünün.

  Yardımcı Bellek (RAM) ve Sabit Hafıza (HDD ya da SSD)

  Az önce de değindiğimiz gibi, günümüzün işletim sistemleri RAM hafızasının yaklaşık 1GB’ını daha ilk açılışta kullandıklarından notebook alırken en az 2GB düzeyinden başlamalısınız. Sabit hafıza kısmında ise, eğer fotoğraf ve video kaydedecek, arşiv yapacaksanız yüksek kapasiteyi tercih etmelisiniz. Aradığınızı daha çabuk bulmak, uygulamaların daha da çabuk açılmasını sağlamak için en az 5400RPM dönüş hızlı HDD’leri, imkanınız varsa 7200RPM bulunduran notebookları tercih ediniz. Tabi şimdiki teknoloji git gide SSD (Solid State Disk) kullanımına yönelmektedir. Flaş bellek tipinde olan bu tip sabit hafızalarda disklerin dönmesi gibi bir işlem olmadığından, hem pil tüketimi çok daha düşük olur hem de veri alışverişi çok hızlı olur. RAM meselesi için birkaç ayrıntıdan daha bahsetmek gerekirse, sadece kaç GB olduğuyla ilgilenmeyin. Kaç MHz hızında veri alışverişi yaptığına, tipine (DDR2 veya DDR3) bakınız. Tabi ki daha üst düzey özellikler, son teknoloji olması fiyata da yansıyacaktır, hıza, performansa yansıdığı gibi. Ekran: Ekran boyutları o notebooku ne amaçla kullanacağınızla birebir ilgilidir. Eğer kolay taşınabilir, ince küçük bir laptop kullanmak istiyorsanız haliyle ekran da küçülecektir. Boyutlarından ziyade, barındırdığı teknolojiye bakacak olursak, her marka benzer teknolojiler için kendi özgün tescilli isimlendirmesini yapmaktadır. Parlak, yansıma önleyici koruyucu tabaka, renklerin ve kontrastın yüksek oluşu, LCD ya da LED oluşu, tek lamba, çift lamba aydınlatması, LED ile aydınlatma gibi özellikler ile günümüzde ekran bakımından dahi laptoplar ayrılmaktadır. Bütçeniz dahilinde istediğiniz teknolojiyi tercih edebilirsiniz. HD film seyretmeyi, 3 boyutlu oyunlar oynamayı seviyorsanız size tavsiyem en az 15.4” inç geniş ekran özellikli ekranları kullanmanızdır. Tabi 16” inç ve daha büyük boyutlu yeni 16:9 en boy oranlı, daha geniş sinematik ekranları tercih etmeniz filmler için yerinde bir seçim olacaktır. Aynı zamanda, 3 Renk LED aydınlatmalı, çift lamba teknolojili ya da tümden LED ekranlı laptopların renk kalitesi çok daha yüksek olacaktır.

  Ofis kullanıcısı iseniz, sabit masada bulunan 18.4” inç büyük ve 16:9 olan geniş ekranlarda tek ekranda yan yana iki programı açıp geniş ekranın nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

  İşlemci:

  Bilgisayarın hızı denilince işlemci akla gelmektedir. Bu doğru ama eksik bir bilgidir. Çünkü, işlemci sadece işlem hızını etkiler, veri akışı ise ana karta, sabit diskin dönüş hızına, RAM’in frekansına ve birkaç değişik etkene birden bağlıdır. Her biri diğerini etkileyen sistemlerdir.

  Eğer notebookunuzun aynı anda birden çok işlem yapmasını istiyorsanız, hızın yüksek, programların kullanımının hızlı olmasını istiyorsanız size birkaç sır vereceğim:

  1- İşlemcinin GHz şeklinde sunulan hızı işlem saat hızıdır. Tek başına bu birim ile bir işlemcinin hızını belirleyemezsiniz. Örneğin 2 GHz işlem saat hızına sahip iki işlemci olsun ama birinin 800Mhz Fsb’si diğerinin 1066MHz FSB’si olsun. Tabi ki bu durumda 1066FSB olan daha hızlı yanıt verecektir. Peki bu MHZ’lik birimler de nedir?

  2- MHz şeklinde sunulan ve çoğumuzun dikkat etmediği bu birim, işlemic içinde ALU – Aritmetik mantık birimi denilen işlemlerin yapıldığı kısımdaki işlem sonuçlarının anakarta gönderiliş, veri alışveriş hızıdır. Kuzey köprüsü denilen kısımla ilgilidir.

  3- Bir de şimdi çok çekirdekli işlemciler bulunmaktadır. Bu da önemli konudur. Çok çekirdek aynı anda işlem yapma kapasitesini arttıran bir etkendir. Ama bu çekirdeklerin veri dağılımı prensibi, çekirdek mimarisi ile ilgili olup, her yeni teknoloji daha ileri bir mimariyi içerir. Bunun için alacağınız üründeki işlemcinin o günün işlemcileri arasında mimari olarak hangi sınıflandırma içinde olduğuna, ürünün ana sitesinden ulaşabilirsiniz.

  4- Bir de çok çekirdekli işlemciler ile birlikte gelen L2 Cache bellek tabiri geçmektedir. 2MB, 4MB, 6MB gibi boyutlarda olan bu bellek işlemci içinde bulunmakta olan, RAM’dan bağımsız bir bellektir. İşlemci sık kullandığı işlem sonuçları için, hatırlatma not defteri gibi kullandığı bir hafıza birimidir. Bu da tabi ki hızınızı etkileyen etkenlerdendir.

  5- İşlemcinin yüksek hız sunmasının yanında ne kadar güç tükettiğine, ısınmasına ve meraklısıysanız ne kadarlık overclock kapasitesine sahip olduğuna da dikkat ediniz. Aşırı ısınan, fan sesi yapan bir notebook kullanmak istemezsiniz.

  Batarya – Pil:

  Şu an kullanılan batarya lithium-ion denilen li-ion bataryalardır. Batarya denilmesinin sebebi aslında kelimenin İngilizceden dilimize öylece geçmiş olmasıdır. Aslında birden fazla pilin (Türkçede) bir araya gelmesine batarya denmektedir. Neyse, önemli olan bataryalarda, Ah yani ampersaat birimidir. Bunun anlamı ise, o bataryanın bir saat içinde ne kadar amper akım sağlayabileceğidir. Bu değerin yüksekliği laptopunuzun batarya üzerinden kullanım sürenizi direkt etkilemektedir. Tabi ki, laptopunuzun donanımının ihtiyaç duyduğu güç seviyesi de bataryanızı ne kadar sürede tüketeceğini belirleyen etkendir. Bu sebeple, bazı laptoplar (özellikle küçük ekranlı olanlar veya ince, SSD hafızasına sahip olanlar) 8 saate varan bataryadan kullanım süresine sahip olabilmektedirler. Ayrıca bir çok marka notebookları için Double battery denilen normalin iki katı amper saate sahip ek aksesuar seçeneği sunmaktadırlar.

  Grafik İşlemci – Ekran Kartı:

  Bu konu daha çok, HD video gibi yüksek çözünürlüklü, yüksek kapasiteli film izleyicileri, video düzenleyicileri, grafik işlemleri yapanlar, profesyonel düzeyde fotoğraf düzenleme yapanlar ve tabi ki oyun meraklıları için önemli bir husustur.

  Grafik kartlarında piyasada notebook üzerinde iki marka hakimdir. ATI ve NVIDIA. Tercihiniz hangisi olursa olsun, eğer fazla grafik işlem kapasitesi ve hızı istiyorsanız onun dahili belleğini yani paylaşımsız olarak ne kadar hafızaya sahip olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Paylaşımlı olarak 2 GB seviyelerine varabilen (RAM’dan ihtiyaç duyduğunda kullanarak) bir çok ekran kartı, oyun meraklılarının 3 boyutlu ileri düzey oyunlarını oynatamamaktadır. Ya da yavaş cevap vermektedir.

  Bir de DDR3, VRAM gibi daha hızlı rastgele bilgi erişimi yapabilen bellek türüne sahipse o zaman gerçekten çok hızlı bir ekran kartına sahipsiniz demektir. Tabi bu yapılandırmanın ne seviyede olacağı sizin ihtiyaç ve bütçenize bağlıdır.

  USB Girişler ve Ek Bağlantı Unsurları:

  USB girişlerinin sayısı ve sürümüne dikkat edin. Fikrimce en az 3 adet USB girişine ihtiyaç duyacaksınız. USB 2.0 denilen günümüzün hızlı veri akış standardına sahip olmasına dikkat ediniz. Bir de bazı notebooklarda, 3 USB girişinden biri USB2.0 özellikli olup, diğerleri eski tip olmaktadır. Buna da dikkat ediniz.

  Son zamanlarda harici disklere artan talepler de göz önüne alındığında, USB 2.0 veri akış hızının dahi kullanıcı tatmin etmediği gözlenmiştir. ESATA destekli harici hard diskiniz varsa ve bunu bağlayamıyorsanız bu büyük kayıptır. Çünkü ESATA bağlantısı USB bağlantısı hızından çok daha üst mertebededir. Bu sebeple son zamanlarda çıkan USB2.0/ESATA dönüşümlü girişlere sahip ya da bağımsız ESATA girişli olan notebookları tercih etmelisiniz. HDMI çıkışına sahip olması da ek bir ekrana HD ses ve görüntü aktarımı için gereklidir. Diğer giriş/çıkışlar neredeyse her notebook üzerinde mevcut olduğundan bahsetmeyeceğim. Ama HDMI için de bazı farklılıklar bulunduğuna dikkat çekmek istiyorum. HDMI 1.3 sürümü olmasına dikkat ediniz. (Daha fazlası için Bakınız HDMI makalesine)

  Optik sürücü (DVD, Blu-Ray Okuyucular):

  Bu tür okuyucularda sizin dikkat etmeniz gereken şey, ne amaçla kullanacağınızdır. DVD mi, HD DVD mi, Blu-Ray DVD mi? Okuma yazma hızları bakımından notebooklar arasında pek bir fark olmadığından ve notebooklardaki optik sürücülerin her zaman için masaüstündeki optik sürücülerden daha yavaş hızlara sahip olduğunu da hatırlatalım.

  Bağlanabilirlik:

  Notebookunuzu her ne için kullanacak olursanız olun (Ev, iş, okul) mutlaka kablosuz bağlantı desteği olmasına dikkat edin. Şu an için bir lüks değil zorunluluk olan kablosuz bağlantı özelliğinde de hangi standartları içerdiği önemlidir. 802.11 a/b/g standardı kabul edeceğiniz en son standart olsun. 802.11a/b/g/Draft-N ve WiFi, Blutooth 2.1+EDR, Bluetooth üzerinden kablosuz internet bağlantısı, 3G bağlantı desteği de ihtiyacınız dahilinde arayacağınız ek özellikler olacaktır

  Her bir laptop markası, diğerinde de bulunabilen modele ve konfigürasyona sahip bir notebook bulunmaktadır. Burada önemli olan ne için kullanacağınız, nerede kullanacağınız, sık sık taşıyıp taşımayacağınız ve ne kadar bütçeniz olduğudur. Yukarıda anlatmaya çalıştığım kıstasları da göz önünde bulundurup kendinize, amacınıza en uygun notebooku bulabileceğinize eminim 2. Ziyaretçi

  i3 işlemci 2,4 ghz 4gbram 1gb ekran kartı 3mb önbellek 1600mhz bellek hızı 750gb disk 1353 lira toshiba notebook ? bence güzel iyi değilse yorum yaparsınız lütfen
+ Yorum Gönder


iyi bir laptopta olması gereken özellikler,  iyi bir notebookta olması gereken özellikler,  bir notebookta olması gereken özellikler,  notebookta olması gereken özellikler