+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda Aygıt yöneticisi iki grafik kartınız var zannediyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Aygıt yöneticisi iki grafik kartınız var zannediyor

  Aygıt Yöneticisi Neden İki Grafik Kartı Var Zannediyor?


  İşte sorunun nedeni ve çözümü;

  Ekran Kartları
  Aygıt yöneticisi iki grafik kartınız var zannediyor
  SORUN: ATInin Radeon 9800 Pro yongasına sahip bir ekran kartı alıp
  yüklediğinizde, aygıt yöneticisi ekran bağdaştırıcılarının altında ek olarak
  Radeon Pro Secondary adı altında bir kart daha gösterir.
  ÇÖZÜM: Bu yongaya sahip kartlar iki monitöre aynı anda görüntü verebilir.
  Ancak bunun için iki RAMDAC (Random Access Memory Digital to Analog Converter)e sahiptirler. Her RAM-DAC bir monitöre tek başına analog görüntü verme yetisini sağlar. Ekran kartınızın kurulumu, bu sebeple her RAM-DAC için bir sürücü yükler. Bu durum sizi yanıltmasın, ekran kartınızı doğru yüklediniz.

  Ekran Kartı
  Elektrik sıkıntısı
  SORUN: NVIDIA grafik çekirdekli yeni kartınız yuvasına takılmış durumda.
  Ama bilgisayar açıldığında kartın yeterince elektrik alamadığı ve bu yüzden performansını düşürdüğü uyarısıyla karşılaşıyorsunuz.
  ÇÖZÜM: Grafik kartınızı yuvasından çıkartın ve dikkatlice inceleyin.
  Büyük olasılıkla elektrik için kartın yanına doğru bir, hatta iki tane yuva göreceksiniz. Yuvalara boştaki güç kablolarını takın. Bilgisayarı yeniden
  başlattığınızda bu uyarı bir daha görmeyeceksiniz. Yeni nesil ekran kartları çok büyük güce ihtiyaç duyuyorlar ortalama 100 Watt-. Takdir edersiniz ki grafik kartınızın yuvası tek başına yeterli gücü sağlayamaz. Eğer grafik kartınız yeterince beslenemezse, performansını düşürerek kendini olası tahribatlardan korur. Yani ya hız düşürürler ya da oyunlar için arzu edilen fonksiyonları devre dışı bırakırlar. ATInin Radeon X800 Pro, 9800 Pro ya XT yongasına sahip kartlar ile Nvidianın GeForce FX 5900XT, FX 5950 Ultra ve 6800 Ultra kartlarını örnek verebiliriz.

  Ekran Kartı
  DVD filmlerde maksimum kalite
  SORUN: Bilgisayarınızda MPEG-2 formatlı DVD filmleri ve videoları seyrederken, görüntü kalitesinin daha fazla olması gerektiğine inanıyorsunuz.
  ÇÖZÜM: NVDIAnın Geforce 6 veya 7 ailesinden bir ekran kartına sahipseniz,MPEG-2 videoların kalitesini önemli ölçüde artırabilirsiniz. Bu
  ailelere ait kartlarda, fazladan bir 2D bir yonga bulunur ve Purevideo (saf
  vidyo) tekniği için kullanılır. Bu yonga her yarım resim için eksik satırları hesaplar ve görüntü yenileme sıklığını artırır. (Sinema filmlerinde
  bu oran yalnızca saniyede 24 resimdir.) Ancak 2D için olan bu ek yonga,
  fabrika çıkış ayarlarında etkinleştirilmemiştir ve referans sürücüleri ile aktif
  hale getirilmesi gerekir. Küçük bir ipucu ile bu yongayı doğrudan kullanabilirsiniz. Windows Media Player 9 veya 10u kullanmanız gerekecek. NVIDIA DVD Decodersı ve Windows Media Playerı
  yükleyin. Media Playerı çalıştırdıktan sonra Araçlar > Seçenekler > Başarım > Gelişmiş ile Video Hızlandırma Ayarlarına ulaşacaksınız. Video Karıştırma Oluşturucusunu Kullan kutucuğunu işaretleyin. Video
  Hızlandırma bölümündeki bütün kutucukların işaretli olmasına dikkat edin.
  Bundan sonra, DVD veya MPEG-2 formatındaki bir videoyu izlerken, otomatik olarak saf video tekniğini kullanıyor olacaksınız. Bu durumda,
  sistem tablasında Nvidia Decoders isimli bir simge göreceksiniz. Çift tıklayarak, decoder ayarlarını elle düzenleyebileceğiniz bir menüye ulaşabilirsiniz.

  Grafik Kartları
  %100 daha fazla 3D performansı
  SORUN: İnternette pek çok söylenti dolaşır. Bunlardan birinde, NVIDIAnın 200 euro tutarındaki Geforce 6800 LE yonga setli kartının, birkaç yüz euro daha pahalı olan 6800 Ultra Modeline dönüşebileceğini görmüş olabilirsiniz. Bu konuya bir açıklık getirmeliyiz.
  eKR Öncelikle Riva-Tuner adlı araca ihtiyacınız var. Bu yazılım ile,
  Ultra modelinde direkt etkin olan 16 Pixel Pipelineı, 6800 LE modelinde aktif hale getirebiliyorsunuz. Böylece 3D performansı ikiye katlanıyor.
  6800 yonga setli diğer kartlarda aynı işlemi uyguladığınızda, %70e varan
  bir artış göreceksiniz. Ancak 6800 ve 6800LE modelleri, Ultranın performans seviyesine yine de ulaşamıyor. Bu seviyeye ulaşabilmeleri için, hem yonganın hem de hafıza değerinin artırılması gerekiyor. Yonga değerlerine getirdiğinizde sıcaklık artışı çok fazla olur. Ayrıca hafıza değerlerini de erişim hızının düşüklüğünden dolayı, Ultranın seviyesine çekemezsiniz. Önce, NVIDIA Reference Driverı, sonra da Riva-Tuner yazılımını yükleyin. Aracı çalıştırdıktan sonra, Main>Target Adapter>Customize penceresine ulaşın. Burada 6 tane sembol göreceksiniz. Ekran kartı simgesinin en soluna bastıktan sonra, Low level system tweaks menüsü karşınıza gelecek. Burada, NVStrap driver sekmesinde en aşağıdaki install tuşuna basın. Graphics Processor Configuration menüsünde, customı seçtikten sonra customize ile yanında disabled yazan bütün girişleri işaretleyin (-Dikkat: hangi girişleri işaretlediğinizi bir yere not almayı unutmayın) ve Ok ile onaylayın. Bitirmeden önce, Allow enabling hardware masked units seçeneğini etkin hale getirmelisiniz.
 2. Acil

  Aygıt yöneticisi iki grafik kartınız var zannediyor isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder