+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar Bilgileri Forumunda İp yönlendirme tablosu oluşturma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  İp yönlendirme tablosu oluşturma

  İp yönlendirme tablosu oluşturma hakkında kısa bilgi


  Açıklama;
  Yönlendirme sorunlarını gidermek için, öncelikle yönlendirme tablosunu öğrenmeniz gerekir. TCP/IP'yi kullanan her bilgisayar, IP yönlendirme tablosu tarafından www.alasayvan.net belirlenen yönlendirme kararlarını verir.

  IP yönlendirme tablosunu görüntüleme hakkında bilgi için, bkz: Yönlendirme tablolarını görüntüleme.

  Aşağıdaki gösterim, yönlendirme tablosuna ilişkin bir örnek göstermektedir.

  Şekil 1
  IP yönlendirme tablosunu öğrenme.gif


  IP yönlendirme tablosu, aşağıdaki sütunlardaki bilgileri kapsar:
  Hedef
  Hedef; hedef ana makine, alt ağ adresi, ağ adresi veya varsayılan yoldur. Varsayılan yolun hedefi 0.0.0.0’dır.

  Ağ maskesi
  Ağ maskesi hedefle bağlantılı olarak, bir yolun ne zaman kullanılacağını belirlemede kullanılır. Örneğin, bir ana makine yolunun maskesi 255.255.255.255'tir, varsayılan bir yolun maskesi 0.0.0.0'dır ve alt ağ veya ağ yolunun maskesi bu iki uç değer arasında yer alır.
  255.255.255.255 maskesi, bu yolun, yalnızca hedefle tam bir eşleşme sağlanırsa kullanılacağı anlamına gelir. 0.0.0.0 maskesi, bu yolu herhangi bir hedefin kullanabileceği anlamına gelir. Maske ikili sayı biçiminde yazıldığında, 1 belirlidir (eşleşmelidir) ve 0 www.alasayvan.net belirli değildir (eşleşmesine gerek yoktur).
  Örneğin, 172.16.8.0 hedefinin ağ maskesi 255.255.248.0’dır. Bu ağ maskesi, ilk iki sekizlinin tam olarak eşleşmesi gerektiği anlamına gelirken, üçüncü sekizlinin ilk beş biti eşleşmelidir (248=11111000) ve son sekizlinin eşleşip eşleşmemesi önemli değildir. 172.16.8.0 adresinin üçüncü sekizlisi (yani, 8) ikili tabanda 00001000’a eşittir. İlk 5 biti değiştirmeden (kalın olarak gösterilen maskeli kısım), 15’e kadar veya ikili tabanda 00001111’e kadar çıkabilirsiniz. Böylece, hedefi 172.16.8.0 olan bir yol ve 255.255.248.0 maskesi, 172.16.15.255 yoluyla 172.16.8.0 hedefine yönelen tüm paketlere uygulanır.

  Ağ Geçidi
  Ağ geçidi, paketin gönderilmesi gereken ve bir sonraki yönlendiriciye ait olan IP adresidir. LAN bağlantısında (örneğin, Ethernet veya token ring), Arabirim sütununda gösterilen arabirim kullanılarak, bu yönlendirici tarafından ağ geçidine doğrudan erişilmesi gerekir. LAN bağlantısında, akışın yönlendirici tarafından nasıl iletilmekte olduğunu, hem ağ geçidi hem de arabirim belirler. İsteğe bağlı arama arabirimi için, ağ geçidi adresi yapılandırılamaz. Noktadan noktaya olan bir bağlantıda, akışın yönlendirici tarafından nasıl iletilmekte olduğunu arabirim belirler.

  Arabirim
  Arabirim, bir sonraki yönlendiriciye ulaşmakta kullanılacak LAN veya isteğe bağlı arama arabirimini gösterir.

  Metrik
  Ölçü, yolun hedefe ulaşmakta kullanılmasının göreli maliyetini gösterir. Normal bir ölçü atlamalardır veya hedefe ulaşmak için geçilecek yönlendirici sayısıdır. Aynı hedefe sahip birden çok yol varsa, en kısa yol en iyi yoldur.

  Protokol
  İletişim kuralı yolun nasıl öğrenildiğini gösterir. İletişim Kuralı sütunu RIP'yi, OSPF’yi veya Yerel dışında herhangi bir şeyi listeliyorsa, yönlendirici yolları alıyor demektir. Önce En Kısa Yolu Aç (OSPF), Windows XP 64-bit Edition (Itanium) ve Windows Server 2003 www.alasayvan.net ailesinin 64 bit sürümlerinde kullanılamaz.
 2. Acil

  İp yönlendirme tablosu oluşturma isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder