+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar & Teknoloji Forumunda İnternet ‘Bağımlılık’ Yapar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gülcan
  Devamlı Üye

  İnternet ‘Bağımlılık’ Yapar

  İnternetin İnsan Üzerinde ki Etkisi

  Günümüzde sadece sigara alkol vb. şeyler bağımlılık yapmıyor. Internet' de bağımlılık yapıyor. Bağımlılık yaptığı gibi de fiziksel olarak zarar veriyor.

  Şekil 1
  İnternet ‘Bağımlılık’ Yapar.jpg

  Sanal özellik, döngüsellik, tekrar tekrar aynı şeyleri yapıyor olması, gittikçe artarak uzun süreler bilgisayar başında kalınması 'bağımlılık' sorununa sebep oluyor. Bu durum çocuklarda yaş küçüldükçe gelişimsel sorunlara yol açıyor. Çocukların dil gelişimi, zihinsel gelişim ve bedensel gelişimi olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bazen küçük çocuklarda 2-6 yaş arasında otizm benzeri bulgulara rastlanıyor. Okul çağında ise öğrenememe, başarıda düşüklük, takıntılı düşünme bi.çimi, görme sorunları, içe-dönüklük, bedensel büyümede durma, kilo kaybı, kaslarda zayıflama, algılamama, tepkisizlik, uyku sorunları görülebiliyor.
  Anne-baba değişen çağı dikkate alıp, çocuğu ile ‘güven’ ilişkisi kurmalı
  Ebeveynlerin çocuklarına internet kullanımını yasaklamasının bir çözüm olmadığını, aksine çocuklarla aralarında sorunlara sebep olabileceğini vurgulayan Uzm. Psk. Usanmaz, ailelere şu önerilerde bulunuyor:
  • Çocuklar arkadaşlarının ve ailelerinin neler yaptığını merak ederler, böylece karşılaştırmalar yaparlar, kendi eksikleri neler, istekleri neler olacak kararlar verirler, birbirleriyle tartışırlar. Burada en iyi yöntem, kızmadan çocukla işbirliği yapabilmek, ‘arkadaşını merak ediyorsun, matematik ödevin bitince internetten onunla konuşabilirsin’ demektir. Böylece kontrol ve sınırlar ebeveynde olurken ödev ile koşullu ödül vermiş oluruz, kaçarkadaşı olduğunu, yabancıların eklendiğini görebiliriz.
  • Anne-babalar, değişen zaman ve çağı dikkate almalılar. Çocuklarıyla güvene dayalı bir ilişki kurabilmeyi öğrenmeli ve geliştirmeliler.
  • Yetişkinler çocukların okulda ve evde ‘uslu çocuk’ olmasını istiyorlar. Bununla birlikte çocuklar da internet başında oturarak yaramazlık yapabiliyor.
  • Özellikle okullarda çocukların sosyalleşme ve paylaşım gereksinimleri yeterince karşılanmadığında, çocuklar internet kullanımı ve sosyal paylaşım sitelerine yöneliyor. İnternet ve sosyal paylaşım siteleri çocuklar için artık sokakta, parkta, okul bahçesinde oynamanın yerine geçti.
  • Okullarda, spor, tiyatro, müzik, resim, satranç, halk oyunları gibi çocukların bedensel-ruhsal-zihinsel gelişimlerine uygun faaliyetler teşvik edilmeli.
  • Evde boş vakit kavramı geliştirilme.
  • İnternet kullanımına yönelik doğru ve yanlışlar, çocuklara uygun şekild.e anlatılmalı, sebep-sonuçları gösterilmeli.
  • Okullarda ve evlerde kullandığımız hatta anne-babaların kendi kullandıkları kişisel bilgisayarların da yeterli koruyucu ağ ve program mutlaka bulunmalı.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Aynen konuyu paylaşan arkadaşa katılıyorum.Sigara ve alkol gibi internet de bağımlılık yapar.Artık teknoloi sayesinde öyle bir duruma gelmişiz ki internet olmadan hiç bir şey yapamıyoruz.zamanımızın çoğunu internet üzerinde geçiriyoruz.bağımlılık yağtığı gibi sağlığımız da zarar veriyor.
+ Yorum Gönder


internet bağımlılık yapar