+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar & Teknoloji Forumunda Mozilla Firefox ne zaman kuruldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mozilla Firefox ne zaman kuruldu

  Mozilla Firefox kuruluşu hakkınd bilgi


  Şekil 1
  mozilla.jpg

  Mozills Firefox' un Tarihçesi Bu Şekildedir;
  "Mozilla" bazen Netscape için gelecek-jenerasyon Internet takımı yaratmak için kurulan ücretsiz yazılım-açık kaynak projesinden bahsederken kullanılmaktadır. Mozilla Organizasyonu 1998’de yeni takımı yaratmak için kurulmuştu. 15 Temmuz 2003’te organizasyon kar amacı gütmeyen bir kuruluş olaran resmen kaydoldu ve Mozilla Foundation adını aldı. Kuruluş şu anda Mozilla Firefox tarayıcısı ve diğer ürünlerin yanı sıra Mozilla Thunderbird e-posta uygulamasını yaratmakta ve devam ettirmektedir.

  Dave Hyatt ve Blake Ross Firefox projesinde Mozilla projesinin deneysel bir kolu olarak çalışmaya başladılar. Netscape sponsorluğunun ve geliştirence-yönlendirilme özelliğinin ticari gereklerinin Mozilla tarayıcısının faydalarından fedakarlığa değeceğine inanmaktaydılar. Mozilla Takımının yazılım şişirmesi olarak gördükleriyle başa çıkmak amacıyla Mozilla Suite’in yerini alması için pared-down bir tarayıcı yarattılar. 3 Nisan 2003’te, Mozilla Organizasyonu odak noktalarını Mozilla Suite’inden Firefox ve Thunderbird’e çevireğini açıkladı.

  Firefox projesi birkaç kez isim değiştirmiştir. Orjinal olarak adı Phoenix iken, Phoenix Teknolojileri ile ticari marka meseleleri yüzünden yeniden adlandırılmıştır. Firebird olan yeni ad, Firebird ücretsiz veritabanı yazılımı projesinden yoğun tepki almıştır. Buna karşılık, Mozilla Foundation tarayıcının veritabanı yazılımıyla karışmasını önlemek için herzaman Mozilla Firebird olarak anılması gerektiğini belirtmiştir. Veritabanı sunucusunu geliştiren topluluktan gelen devamlı baskı nedeniyle bir değişiklik daha yapılarak; 9 Şubat 2004’te Mozilla Firebird , Mozilla Firefox olmuştur.

  Firefox projesi 9 Kasım 2004’te 1.0 çıkarılana kadar birçok versiyondan geçmiştir. İstikrar ve güvenlik ayarlamalarına ilaveten, Mozilla Foundation, Firefox’a ilk temel güncellemesini— versiyon 1.5—29 Kasım 2005’te yapmıştır. 24 Ekim 2006’da, Mozilla, Firefox 2’yi piyasaya sürmüştür. Bu versiyonun içinde tabbed tarama ortamı güncellemeleri, uzantı yöneticisi, GUI, ve bul, ara ve yazılım güncelle motorları; yeni bir seans onarma özelliği; uyumlu imla kontrolü; ve Google tarafından bir uzantı olarak kurulan ve daha sonra da programla birleşen bir şifre çalmaya karşı koruma özelliği yer almaktadır.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  09/11/2004 de sürümü sürülen mozilla firefox forbes.com tarafından en iyi tarayıcı ilan edildi.Ve daha bir çok ödül aldı.
+ Yorum Gönder