+ Yorum Gönder
İnternet Sorunları ve Bilgisayar & Teknoloji Forumunda Laptop fanı nasıl durdurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Laptop fanı nasıl durdurulur

  Laptop Fanını Nasıl Durdururuz?

  İlk önce fanın nerede bulunduğunu ve ne işe yaradığını yazalım;
  CPU Fan CPU yani İşlemcinin üzerindedir. Ve işlemcinin sıcaklığının düşürmeye yarar. Üzerindeki termal kanal ise GPU(graphics processing unit - ekran kartı işlemcisi) bileşenini soğutmaya yardımcı olur. Fakat bazı laptoplarda bu ekran kartı işlemcisinin fanı harici olarak da konulmuş olabilir. Bu iki tip fanların da çalışma mantığı çok basittir. İşlemci ve ekran kartı işlemcisi ısınmaya başladığında çalışmaya başlarlar ve sıcaklık arttıkça devirlerini yükselterek daha hızlı dönmeye başlarlar. Böylece sıcaklığı düşürmüş olurlar. İşlemci ve ekrankartı işlemcisi ideal sıcaklığa ulaştığında ise dönmelerini rutin hale geri getirirler. CPU Fanları direk olarak anakarta bağlıdırlar.
  Genel Olarak Fanlar Laptopların Nerelerindedir ?
  Genellikle CPU Fanları kolay erişelebilir olması için laptopların alt kısımlarındadır.
  CPU Fan Arızaları
  Laptopınız aşırı ısınıyor ve belli bir süre kapanıyorsa fanınız iyi soğutma yapmıyor demektir. Fanınızın sesini dinleyin. Bazı laptoplarda yandan veya altdan baktığınızda fanın döndüğünü görürsünüz. Dönüp dönmediğini kontrol edin. Eğer çalıştığı halde laptopınız açıldıktan hemen sonra kendini kapatıyorsa ve belli bir süre açılmıyorsa veya açıldığında bu işlemi tekrarlıyorsa laptopınızı açıp fanını temizleyiniz. Fakat kontrol ettiğinizde veya dinlediğinizde fanın çalışmadığını anladıysanız bunu yenisiyle değiştirmelisiniz. Ayrıca fanınızın sesi değişiyorsa git gide daha çok gürültü yapıyorsa bozulduğunun sinyalini veriyor demektir. Yenisiyle değiştirme vakti yavaş yavaş gelmiş demektir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  laptop fanı işlemcinin hemen üstündedir cihazınızın aşırı sıcak olmasını engellemektedir cihazınızın fanını durdurursanız zarar görmesine yol açabilir.
+ Yorum Gönder


fan nasıl durdurulur,  bilgisayar fanı nasıl durdurulur,  leptop fani nasi durdurulur,  laptopun fani nasil durdurulur