+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Arthur H. Compton hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Arthur H. Compton hayatı
  Arthur H. Compton yaşamı hakkında genel bilgi  arthurhcompton.jpg


  Arthur Holly Compton Wooster, Ohio, 10 Eylül 1892, Elias Compton, Felsefe ve Wooster Koleji Dekanı Profesör oğlu doğdu. O, 1913 yılında Bachelor of Science mezun College, eğitimli ve 1914 yılında yüksek lisansını ve doktorasını Princeton Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi aldıktan üç yıl geçirdim. 1916 yılında. O Ulusal Araştırma Konseyi Üyesi olarak Cambridge Üniversitesi'nde okudu, Minnesota Üniversitesi'nde fizik öğretim görevlisi olarak bir yıl geçirdikten sonra, 1919 yılına kadar Pittsburgh Westinghouse Lamba Şirketi ile bir araştırma mühendisi olarak bir pozisyon aldı. 1920 yılında, o Wayman Crow, St Louis Washington Üniversitesi Fizik Profesörü, Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı olarak atandı ve 1923 yılında Chicago Üniversitesi'nde Fizik Profesörü olarak taşındı. Compton 1945 yılında St Louis Başbakanı olarak geri döndü ve 1954 yılından itibaren 1961 yılında emekli olana kadar o Üstün Hizmet Washington Üniversitesi'nde Doğal Felsefe Profesörü oldu.

  Compton Princeton Üniversitesi'nde yaptığı ilk gün, Dünya'nın dönme göstermek için zarif bir yöntem geliştirdi, ama X-ışınlarının alanında yaptığı çalışmalar başlayacak yakında. O, atomların elektron ve düzenleme eğitimi bir araç olarak kristallerinin X-ışını yansıması yoğunluğu bir teori geliştirdi ve 1918 yılında X-ışını saçılması bir çalışma başladı. Bu X-ışınlarının dalga boyu, olay radyasyon yayma nedeniyle serbest elektronlar, dağınık quanta orijinal ışın quanta daha az enerji anlamına gelir artış keşfi, 1922 yılında açtı. Günümüzde, elektromanyetik radyasyonun parçacık kavramı açıkça göstermektedir Compton etkisi olarak bilinen bu etki, daha sonra onun bulut odasında, geri tepme elektron izleri varlığını gösterebilir, CTR Wilson tarafından kanıtlandı. Rastlantı yöntemi (W. Bothe ve H. Geiger Compton ve AW Simon tarafından geliştirilen ve bağımsız Almanya) tarafından sağlanan, bu fenomenin gerçekliğinin bir başka kanıtı olan bireysel saçılan X-ışını fotonları kurulmuş ve olabilir geri tepme elektron, daha sonra, sürekli elektromanyetik teori dalgaları ile kuantum görüşlerini uzlaştırmak için bir girişim bazı araştırmacılar tarafından geliştirilen görüşlerine aykırı, aynı anda görünür. Bu keşif, Compton 1927 yılında Nobel Fizik Ödülü (bulut odası yönteminin keşfi için Ödülü'nü aldı TO Wilson ile bu paylaşım) layık görüldü.

  Buna ek olarak, Compton (CF Hagenow), X-ışınları ve bir atomun elektron sayısı daha doğru belirlenmesi için tam bir kutuplaşma, toplam yansıma olgusu keşfetti. Ayrıca, X-ışınları, X-ışınlarının dalga boyu ölçme doğrudan bir yöntem sunmaktadır hüküm ızgaralar, spektrumu elde (RL Doan) birinci oldu. Bir kristal kullanılarak elde edilen bu spektrumları karşılaştırarak, kristal ızgara alanı mutlak değer tespit edilebilir. Kristal yoğunluğu ölçülen değerin üzerinde birleştirerek bulundu Avogadro sayısı, elektronik ücret karşılığında yeni bir değer açtı. Bu sonuç Milikanın yağ bırak değeri 4,774 4,803 X 10-10 ESU revizyon gerektirdiği (Hava viskozite ölçümü, bir miktar yağ-bırak yöntemi giren sistematik hatalar yapıldığını ortaya koyan).

  1930-1940 sırasında, Compton, kozmik ışın yoğunluğu enlem etkisi Amsterdam J. Clay tarafından 1927 yılında yapılan gözlemler teyit böylece tam, kozmik ışınların yoğunluğunu coğrafi varyasyon dünya çapında bir çalışma açtı. O, ancak, yoğunluğu, coğrafi enlem ziyade jeomanyetik ile korelasyon olduğunu gösteriyor olabilir. Bu gelen izotropik akışı ile birincil yüklü parçacıklar Dünya'nın manyetik alanının etkileşim yoğun çalışmalar için yol açtı.

  Compton, bilimsel rekor çok sayıda makale vardır ve o, X-ışınları tarafından üretilen İkincil Işınımları yazar (1922), X-Işınları ve Elektronlar (1926, ikinci baskı 1928), Teori ve Deney X-Işınları (SK Allison, 1935 bu,) College (diğerleri, 1940). Man Özgürlük (1935, üçüncü baskı 1939), Bilim ve İnsan Anlamı (1940) X-ışınları ve Elektron gözden geçirilmiş baskısı.

  Kuzey Amerika Radyoloji Derneği'nin Altın Madalya, 1928; Hughes Madalyası (Royal Society) ve Franklin Madalyası (Franklin Enstitüsü'nde Dr Compton birçok onursal derece ve Rumford Altın Madalya (Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi), 1927 de dahil olmak üzere diğer ayrımlar verildi ), 1940.

  Amerikan Bilimsel İşçileri Derneği (1939-1940), Amerikan Fizik Derneği (1934) Başkanı olarak görev yaptı (1942) Bilim İlerlemesi İçin Amerikan Derneği.

  1941 yılında Compton Savaşı'nda Atom Enerjisi Kullanımı değerlendirin, Ulusal Bilimler Komitesi Akademisi Başkanı olarak atandı. Onun araştırmalar, Hanford, Washington, büyük plütonyum üreten reaktörler, sonuçta, E. Fermi, L. Szilard, EP Wigner ve diğerleri ile işbirliği içinde yürütülen ilk kontrollü uranyum fizyon reaktörleri kurulmasına yol açtı ve Ağustos 1945'te, Nagasaki bomba için plütonyum üretti. (O da bomba kullanmak için Hükümet kararı bir rol oynadı; bu konularda bir kişisel hesap kitabında, Atom Görev - Kişisel Anlatı, 1956.)

  1916 yılında, Betty Charity McCloskey evlendi. Iki oğlu, Arthur Allen, en büyük Amerikan Dış Hizmet ve John Joseph, genç, Vanderbilt Üniversitesi'nden (Nashville, Tennessee) Felsefe Profesörü olarak görev yapmaktadır. Kardeşi Wilson, Washington State Üniversitesi eski Başkanı ve kardeşi Karl Taylor, eski Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Başkanı oldu.

  Compton baş canlandırmalarından tenis, astronomi, fotoğraf ve müzik.

  Berkeley, California, 15 Mart 1962 tarihinde öldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Arthur Holly Compton 10 Eylül 1892 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. Fizik dalıyla uğraşmaktadır. Birçok başarıya imza atmıştır. 1927 yılında nobel fizik ödülünü kazanmıştır. 15 Mart 1962 tarihinde Amerika da ölmüştür.
+ Yorum Gönder


arthur compton hayatı,  comptonun hayatı,  arthur h. compton hayatı,  compton un hayatı