+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Emil Fischer hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Emil Fischer hayatı
  Emil Fischer yaşamı hakkında bilgiler

  fischer_emil.jpg

  Hermann Emil Fischer, Euskirchen Köln ilçe, 9 Ekim 1852 tarihinde doğdu. Babası başarılı bir iş adamıydı. Özel bir öğretmen ile üç yıl sonra, Emil yerel okula gitti ve ardından Wetzlar okulda iki yıl geçirdi, ve o büyük bir ayrım onun son sınavını 1869 yılında Bonn'da iki tane daha. Babası ailenin kereste iş girmek için ona istediği, ancak Emil iş Emil, bir başarısız deneme sonrasında doğal bilimler, özellikle fizik ve,, babasının çalışma diledi - ödüllü Kullanıcı otobiyografi göre, Emil edildi olduğunu söyledi kim, çok aptal bir iş adamı olması ve daha iyi bir öğrenci olmak vardı - 1871 yılında Bonn Üniversitesi'nde kimya okumak için onu gönderdi. Orada Kekulé, Engelbach ve Zincke dersler katıldı ve aynı zamanda fizik Ağustos Kundt bu mineraloji ve Paul Groth.

  Ancak, 1872 yılında, hala fizik okumaya diledi Emil, yeni kurulan Üniversitesi Profesör Rose, analiz Bunsen yöntemi üzerinde çalışıyordu Strazburg, onunla birlikte gitmek, kuzeni Otto Fischer tarafından ikna edildi. Fischer, nihayet kimya hayatını adamak için karar etkisi altında Adolf von Baeyer araya geldi. Von Baeyer altında incelenmesi, Fischer, Rose bulduklarını ve 1874 yılında doktorasını aldı phthalein boyalar üzerinde çalıştı fluoresceine ve orcin-phthalein bir tez ile Strasbourg. Aynı yıl yılında Strasbourg Üniversitesi'nde asistan eğitmen olarak atandı ve burada ilk hidrazin tabanı, phenylhydrazine keşfetti ve hydrazobenzene ve sülfonik asit strecker ve Römer tarafından açıklanan bir ilişki gösterdi. Yanlışlıkla olmuş tanınmış phenylhydrazine keşfi, Fischer daha sonra işin çok ilgili oldu.

  1875 yılında von Baeyer organik kimyada bir asistan olmak için onunla birlikte oraya gittik, Liebig Üniversitesi, Münih ve Fischer başarılı olmak için sordu.

  1878 yılında Fischer, Almanya'nın Münih kentinde 1879 yılında Analitik Kimya Doçent olarak atandı bir privatdozents olarak hak kazandı. Aynı yıl diye sunulan, ancak, Aix-la-Chapelle Kimya Başkanı reddetti. 1881 yılında Erlangen Üniversitesi Kimya Profesörü olarak atandı ve 1883 yılında bilimsel laboratuvarı doğrudan Badische Anilin und soda-Fabrik istendi. Ancak Fischer, babası şimdi onu mali açıdan bağımsız, tercih edilen bir akademik çalışma yapmış.

  1888 yılında, Würzburg Üniversitesi Kimya Profesörü olmak için sordu ve burada 1892, Berlin Üniversitesi Kimya Başkanı AW Hofmann başarılı istendi kadar kaldı. İşte o 1919 yılında ölümüne kadar kaldı.

  Phenylhydrazine ve onun daha sonra üzerinde çalışmak nüfuzunu Fischer'in erken keşif zaten değinilmiştir. Münih iken, Fisher, Münih onu izlemişti kuzeni Otto Fischer ile orada çalışan hidrazin üzerinde çalışmaya devam etti ve, ve Otto Bunu kanıtlayan triphenylmethane türetilen boyaların anayasa yeni bir teori ortaya çalıştı deneysel çalışmalar doğru.

  Erlangen Fischer az çay, kahve ve kakao, yani, kafein ve teobromin aktif prensipleri inceledi ve sonunda bunları sentezleme, bu alanda bileşiklerin bir dizi anayasa kurdu.

  Çalışır, bununla beraber, Fischer ünü esas dayandığı, pürin ve şekerler yaptığı çalışmalar oldu. Bu çalışma, 1882 ve 1906 yılları arasında yürütülen adenin, ksantin, hayvan ifraz, ürik asit ve guanin bitkisel maddeler, kafein ve çeşitli maddeler, o zaman çok az bilinen, bütün bir homojen ailesine aitti ve gösterdi birbirlerinden türeyen ve aynı temel sistemi, karakteristik üre grubu içine girdi bisiklik azotlu yapısı ile oluşturduğu farklı hidroksil ve amino türevleri denk. Bu ana madde, ilk bakışta o, varsayımsal olmak olarak, 1884 yılında pürin denilen ve o 1898 yılında sentezlenmiştir. Çok sayıda yapay türevleri, daha az ya da çok doğal olarak ortaya çıkan maddeler benzer, 1882 ve 1896 yılları arasında yaptığı laboratuar geldi.

  1884 yılında Fischer, bu bileşiklerin bilgi değiştirdi ve tutarlı bir bütün halinde elde edilen yeni bilgi kaynaklı şekerler onun büyük bir iş, başladı. Hatta 1880 öncesi glukoz aldehit formülü belirtilen vardı, ama Fischer, aldonic asit, oksidasyon ve o phenylhydrazones oluşumu ve osazones yaptığı keşfedildi ve phenylhydrazine eylem olarak dönüşümler bir dizi kurdu. Ortak bir osazone geçit, o, onun 1888 yılında keşfetti mannoz fruktoz ve glikoz arasındaki ilişki, kurdu. 1890 yılında, glukonik ve mannonic asitler arasında epimerization o şekerlerin Stereokimyasal doğa ve isomery kurulan ve 1891 ve 1894 yılları arasında, bilinen tüm şekerler Stereokimyasal yapılandırma kurulmuş ve ustaca bir uygulama tarafından tam olarak, olası izomerler önceden haber 1874 yılında yayınlanan Van't Hoff ve Le Bel asimetrik karbon atomu, teorisi. Izomerizasyon ve daha sonra bozulması ve sentez reaksiyon pentoses, heksozların ve heptoses arasında farklı heksozların arasındaki karşılıklı sentezlere kendi kurmuş olduğu sistematiği değerini kanıtladı. Onun en büyük başarısı 1890 yılında gliserol başlayarak glikoz, fruktoz ve mannoz sentezi, oldu.

  1884 ve 1894 yılları arasında yürütülen şekerler Bu anıtsal eser, diğer iş uzatılmıştır glikozitler yaptığı çalışmalar, en önemli.

  Fischer, 1899 ve 1908 yılları arasında proteinlerin bilgisini yaptığı büyük katkılar yaptı. Prolin ve oxyproline: O, onlara yeni bir tür, siklik amino asitler, bireysel amino asitler ayıran tanımlanması ve analizi etkili yöntemler keşfetmek tarafından aranan. Ayrıca, bunları birleştirmek için optik-aktif bir biçimde çeşitli amino asitler elde protein sentezi okudu. O tipi, yani zincirleri, peptid bağı onları bir araya bağlanmak istiyorsunuz bağ kurmayı başardı ve bu o dipeptides ve daha sonra tripeptides ve polipeptidlerin aldı. 1901 yılında o da kazein hidrolizi üzerine yaptığı çalışma yayınladı Fourneau, dipeptide sentezi, glycyl-glisin ve bu yıl ile işbirliği içinde keşfetti. Doğada bulunan amino asitler, laboratuarda hazırlanan ve yenilerini bulunmuştur. Doğal protein birçok özelliklere sahip bir octodecapeptide sonuçlandı oligopeptidler Onun sentezi. Bu ve sonraki çalışmaları proteinlerin daha iyi anlaşılmasına yol açtı ve onları daha sonraki çalışmalar için temellerini attı.

  Onun son yıllarında, daha önce bahsedilen alanlarda yaptığı büyük iş için ek olarak, Fischer Black Forest onun sık sık tatil sırasında bulunan likenler enzimler ve kimyasal maddeler de okudu ve aynı zamanda maddelerin bronzlaşma kullanılan ve hayat, yağ.

  Fischer Prusya Geheimrat (Excellenz), ve fahri doktora Christiania, Cambridge (İngiltere), Manchester ve Brüksel Üniversitelerinde gerçekleştirildi. Ayrıca Liyakat Prusya Sipariş ve Sanat ve Sosyal Bilimler için Maximilian Sipariş verildi. 1902 yılında şeker ve pürin sentezleri üzerine çalışmaları için Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü.

  Bonn Üniversitesi gitmeden önce, 18 yaşındayken, Fischer, Erlangen Başkanı görevi sonuna doğru tekrar ona saldırdı ve onu Federal Victor Meyer takip cazip teklifi reddetme neden olan, gastrit yaşadı o Würzburg, 1888 yılında, gitmeden önce Zürih Teknik Üniversitesi ve yokluğu bir yıl izin almak. Muhtemelen bu belanın öldü kanser öncüsü oldu.

  Diye yazmış olduğu ders el yazmaları ezberlemek doğal olarak iyi bir konuşmacının olmamasına rağmen hayatı boyunca o ve onun mükemmel hafıza sunulduğu, onu etkin.

  O tepeler arasında yürüyüşler zevk ve aynı zamanda Black Forest bölgesinde sık sık ziyaret yaptı Würzburg'da özellikle mutlu oldum. Onun idari işler, o Berlin'e gitti özellikle, sadece kimya, ama yanı sıra diğer çalışma alanlarında, onu bilimsel vakıfların kurulması için inatçı bir kampanyacı olarak saptandı. Onun bilimsel problemlerin keskin anlayış, kendi sezgi ve sevgi, hipotez deneysel kanıtı gerçeği ve onun ısrarı onu gerçekten tüm zamanların en büyük bilim adamlarından biri olarak işaretli.

  1888 yılında Fischer Agnes Gerlach, J. von Gerlach, Erlangen Anatomi Profesörü kızı ile evlendi. Ne yazık ki onların evlilik yedi yıl sonra eşi öldü. Onlar, Birinci Dünya Savaşı'nda öldürüldü biri üç oğlu vardı; başka bir zorunlu askeri eğitimin bir sonucu olarak 25 yaşında kendi hayatını aldı. 1960 yılında ölen üçüncü oğlu Hermann Otto Laurenz Fischer, Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi Biyokimya profesörü oldu.

  Fischer, 1919 yılında öldüğünde, Emil Fischer Memorial Madalyası Alman Kimya Derneği tarafından kuruldu.


  Nobel anlatım, Kimya 1901-1921, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1966

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.  Emil Fischer, 15 Temmuz 1919 tarihinde öldü.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  emil fischer bir çok başarıya elde eti bunlar arasında glikoz früktoz kafeini inceledi bundan dolayı nöbel kimya ödülune layık görundu
+ Yorum Gönder