+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Frédéric Joliot-Curie hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Frédéric Joliot-Curie hayatı
  Frédéric Joliot-Curie yaşamı hakkında bilgiler

  fredericjoliot.jpg
  Paris, 19 Mart 1900 doğumlu Jean Frédéric Joliot, Paris şehir Ecole de Fizik ve Chimie mezunu oldu. Babası Henri Joliot, bir tüccar, ve annesi Emilie Roederer idi. 1925 yılında kızı Irene Radyum Enstitüsü, 1926 yılında evlendiği Marie Curie asistanı oldu. O, 1930 yılında radyo elemanları elektrokimya üzerine bir tez hazırladı Bilim derecesi onun Doktor elde edilen ve 1935 yılında Paris Fen Fakültesi'nde öğretim görevlisi oldu. Bu zamanda o, karısı Irene Joliot-Curie ile işbirliği içinde, atomun yapısı hakkında önemli araştırmalar yaptı. Özellikle nötron keşif önemli bir adım (Chadwick, 1932) ve pozitron (Anderson, 1932) çekirdeğinin projeksiyon, çalıştı. Ancak, en büyük keşfi yapay radyoaktivite (1934) idi. Bor, alüminyum ve magnezyum alfa parçacıklarının bombardımanı, izotop 13 azot, fosfor izotopu 30 ve eş zamanlı olarak, izotoplar 27 silisyum ve alüminyum 28 üretti. Bu elementler, doğal olarak bulunan, pozitif ya da negatif elektron emisyon, daha az ya da çok uzun bir süre kendiliğinden ayrıştırmak. Bu iki fizikçi, 1935 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü aldığı bu çok önemli keşif oldu. Bu süre zarfında, her zaman sosyal sorunlar bir ilgi almıştı F. Joliot, Sosyalist Parti, SFIO katıldı (1934), daha sonra İnsan Hakları Ligi (1936)

  1937 yılında Collège de France Profesörü aday gösterildi. Radyum Enstitüsü'nün sol ve nükleer kimya laboratuvar Batı Avrupa'da ilk siklotron için inşa etmişti. Uranyum çekirdeğinin fizyon keşfinden sonra, fenomen fiziksel bir çatı, sonra Hans Halban ve Francis Perrin katıldı Lev Kowarski, o başarılı bir şekilde kullanarak bir atom yığınının inşaatı için zincir reaksiyonları ve gereksinimleri üzerinde çalıştı uranyum ve ağır su, beş patent 1939 ve 1940 yılında çıkarıldı. (1940) Alman güçlerinin ilerlemesi, F. Joliot İngiltere'ye taşınan bu çalışma ile ilgili belge ve malzemeleri almak başardı. Fransız işgali sırasında o Direniş aktif bir rol aldı; Ulusal Cephesi Başkanı ve Fransız Komünist Fırkası kuruldu. Centre National de la Recherche Scientifique (1945) Yönetmen ettikten sonra, o Atom Enerjisi (1946) ilk Yüksek Komiseri oldu; o inşaat ilk Fransız atom yığını (1948) yönetti. O siyasi nedenlerden dolayı 1950 yılında görevinden oldu. Hala onun laboratuvarlarının kontrolü korurken, F. Joliot-Curie, siyasetin önemli bir parçası aldı ve Dünya Barış Konseyi Başkanı seçildi. Ölümü üzerine Irene Joliot-Curie, Collège de France, o, Sorbonne Üniversitesi'nde düzenlenen Nükleer Fizik Başkanı sahibi onun profesörlük hala korurken, 1956 yılında, o oldu.

  F. Joliot Fransız Bilimler ve Tıp Akademisi Akademisi üyesi oldu. Ayrıca çok sayıda yabancı bilim akademileri ve toplumların bir üyesi ve çeşitli üniversitelerden fahri doktora derecesi sahibi oldu. Legion of Honour Komutanı oldu. Onun canlandırmalarından geniş kazanımlar, piyano çalan, peyzaj boyama ve okuma (özellikle Kipling), baskın olan arasında bir adam olarak onu gösteriyor.

  Joliot Orsay nükleer fizik için büyük bir merkezin açılışı ve geliştirme hayatının son iki yıl adamıştır. 1958 yılında Paris'te öldü.

  Jean Frederic ve Irene Joliot-Curie, bir kızı Helene ve bir oğlu Pierre vardı.

  Nobel anlatım, Kimya 1922-1941, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1966
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Frédéric Joliot-Curie Hakkında kısa bilgiler


  Jean Frédéric Joliot-Curie, Nobel Kimya Ödülü Sonuçları sahibi Şu Fransiz Fizikçidir.
  Dogum : 19 Mart 1900, Paris, FRANSA

  Ölüm : 14 Agustos 1958 Paris, FRANSA

  Eğitim : Ecole Supérieure de Fizik et de Chimie industrielles de la Ville de Paris

  Eşi : Irène Joliot-Curie (örneğin 1926)

  Çocukları : Hélène Langevin-Joliot , Pierre Joliot

  Ödüller : Nobel Kimya Ödülü Sonuçları , Lenin Barış Ödülü Sonuçları
+ Yorum Gönder


Irène Curie,  pic of joliot curie