+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Gerhard Herzberg hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Gerhard Herzberg hayatı
  Gerhard Herzberg yaşamı hakkında bilgiler


  Gerhard Herzberg, Hamburg, Almanya, 25 Aralık 1904 tarihinde doğdu. O, 1929 yılında Luise Herzberg nee Oettinger, evli ve iki çocuk babasıdır.
  1971 yılında dul kalmıştı.


  Herzberg Hamburg'da erken eğitim ve daha sonra 1928 yılında onun Dr.Ing elde Teknoloji Darmstadt Enstitüsü çalışılan fizik aldı. H. Rau (W. Wien bir öğrenci) altında derecesi. 1928 ile 1930 yılları arasında, James Franck ve Max Born ve Bristol Üniversitesi altında Göttingen Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmaları yürütülmektedir. 1930 yılında privatdozents (öğretim görevlisi) ve Darmstadt Teknoloji Enstitüsü Fizik Bölümü'nde kıdemli müdür yardımcısı olarak atandı.

  Herzberg, Ağustos 1935 yılında mülteci olarak ülkeyi terk etmek zorunda fonları Carnegie Vakfı tarafından yapılmış olan Saskatchewan Üniversitesi (Saskatoon, Kanada), misafir profesörlük aldı. Birkaç ay sonra, 1945 yılına kadar düzenlenen bir pozisyon fizik araştırma profesörü olarak atandı. 1945 yılından itibaren 1948 Herzberg, Chicago Üniversitesi Yerkes Observatory spektroskopi profesörü oldu. O, 1948 yılında Kanada'ya döndü ve Baş Araştırma Görevlisi ve Ulusal Araştırma Konseyi kısa bir süre sonra Fizik Bölümü Direktörü olarak görev yaptı. Bölümü saf ve uygulamalı fizik bir bölünmüştür edildikten sonra 1955 yılında, Herzberg Kuramsal Fizik Bölümü Direktörü, o Değerli Araştırmacı, Fizik recombined Bölümü atandı 1969 yılına kadar bir konumda kaldı.

  Herzberg ana primi giderleri ise, atomik ve moleküler spektroskopi alanında.
  O ve onun başka herhangi bir şekilde (diğerlerinin yanı sıra, ücretsiz metil ve metilen) belirlemek için zor pek çok serbest radikallerin yapılar da dahil olmak üzere, iki atomlu ve çok atomlu moleküller çok sayıda yapıları tespit ettik. Herzberg de kuyruklu yıldızlar ve yıldızlararası uzay, gezegen ortamlarda bazı moleküllerin belirlenmesi için bu spektroskopik çalışmalar başvuruda bulunmuştur.

  Herzberg spektroskopisi ile ilgili birçok uluslararası komisyonların Başkanı veya Başkan Yardımcısı olarak aktif olmuştur. Ayrıca, 1957 yılından itibaren 1963 Temel ve Uygulamalı Fizik Uluslararası Birliği Başkan Yardımcısı oldu. O yıl 1956-1957 ve 1966-1967 yılı için Kanada Royal Society Başkanı Fizikçiler Kanada Derneği Başkanı ofisleri düzenledi.

  Herzberg, 1951 yılında, 1939 yılında Londra'daki Royal Society of Canada Royal Society üyeliğine seçildi. 1960 yılında Royal Society of London Bakerian Öğretim Üyesi ve Toplum 1971 yılında bir Kraliyet Madalyası aldı. 1970 yılında George Fischer Baker, 1968 yılında Cornell Üniversitesi Kimya Yerlesik Olmayan Öğretim Üyesi, Londra Chemical Society Faraday Madalya ve Öğretim Görevlisi oldu. O Onursal Üyesi ya da Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Optik Toplum ve Chemical Society of America da dahil olmak üzere, bilimsel topluluklar, bir dizi Üyesi. Ayrıca, Washington'daki Ulusal Bilimler Akademisi Dış Önlisans ve Papalık Bilimler Akademisi üyesi. Kanada Sipariş Companion. O, diğer birçok madalya ve ödül aldı ve Stockholm Üniversitesi de dahil olmak üzere, Kanada'da üniversitelerin bir dizi ve yurt dışında Onursal Derece, sahibidir.

  Les Prix Nobel tr 1971, Editör Wilhelm Odelberg, [Nobel Vakfı, Stockholm, 1972 itibaren

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü zamanda yazılmış ve daha sonra kitap serisi Les Prix Nobel / Nobel Ders Verme yayımlandı. Bu bilgiler bazen Laureate tarafından sunulan bir zeyilname ile güncellenir.
  Gerhard Herzberg, 3 Mart 1999 tarihinde öldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Gerhard Herzberg 25 Aralık 1904 tarihinde Almanya da dünyaya gelmiştir. Önemli bir fizikçi ve kimyacı dır.1971 tarihinde nobel kimya ödülünü almıştır. 3 Mart 1999 yılında kanada da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder