+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda George Paget Thomson hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  George Paget Thomson hayatı
  George Paget Thomson yaşamı hakkında bilgiler


  thomson_george_paget.jpg

  George Paget Thomson, herkesten daha fazla, elektronun keşfi için sorumlu, Sir J J. Thomson (daha sonra Cambridge Üniversitesi'nde Fizik Profesörü), Nobel Ödülü sahibi oğlu, Cambridge, 1892 yılında doğdu Rose Elisabeth Paget, geç Sir George Paget kızı, Cambridge Tıp Regius Profesör.

  George Thomson sonra University Cambridge okula gitti ve. Trinity College'da bir lisans öğrencisi olarak, fizik ile takip matematik aldı ve 1914-1918 savaş patlak verdiğinde, babasının altında bir yıl araştırma yapmıştı.

  Piyadenin Kraliçe Alay bir madun olarak katıldı ve Fransa'da bir kısa süre görev yaptı ama Farnborough az uçaklar ve diğer aerodinamik sorunlar istikrar çalışmak için döndü, ve savaş boyunca çeşitli kuruluşlar bu tür sorun devam sekiz ay İngiliz Savaş Misyon bağlı Birleşik Devletleri dışında.

  Savaştan sonra Corpus Christi Koleji, Cambridge Üyesi ve Öğretim Görevlisi olarak üç yıl geçirdim ve fizik araştırmalarına devam etti. Daha sonra, Aberdeen Üniversitesi'nde, sekiz yıldır düzenlenen bir yazı Doğal Felsefe (İskoçya'da fizik olarak adlandırılan) Profesör olarak atandı. Aberdeen elektronların elektron parçacıkları olmanın rağmen dalgalar gibi davrandığını gösterdi metaller, çok ince filmler geçiyor davranışı üzerinde deneyler yaptı. Bu iş için daha sonra farklı bir tür deney aynı sonuçlara ulaştılar Bell Telephone Laboratories, CJ Davisson ile Nobel Fizik Ödülü'nü paylaştı. Bu deneylerin mümkün kurulan elektron kırınımı süreci katıların yüzeyleri soruşturma yaygın olarak kullanılır olmuştur.

  1929-1930 kışında Thomson, Cornell Üniversitesi, Ithaca, NY, bir "non-resident" öğretim görevlisi olarak ziyaret etti. 1930 yılında Londra Üniversitesi Imperial College profesörü olarak atandı o Corpus Christi Koleji, Cambridge Master olunca, ikincisi 1962 yılında emekli, 1952 yılına kadar bu görevde bulunuyordu.

  Imperial College yaptığı süre zarfında nükleer fizik ilgi oldu ve nötron tarafından uranyum fisyon, 1939 yılının başında keşfedilen iken o, askeri ve diğer olanaklar karşısında şaşkına döndü ve bir ton uranyum temin İngiliz Hava Bakanlığı ikna etti deneyler için oksit. Bu deneyler, Thomson manyetik mayınlar da dahil olmak üzere bir dizi savaş sorunları, üzerinde çalışmak için Kraliyet Uçağı Kuruluş geri gittiğimde savaş patlak eksik. Bir yıl sonra, atom bombası olanaklarını araştırmak için kurulmuş İngiliz Komitesi Başkanı yapıldı. Bu komite, 1941 yılında bir bomba mümkün olduğunu bildirdi ve Thomson, Amerikalı bilim adamları, Vannevar Bush ve James Conant için bu raporu vermeye yetkili oldu.

  O Ottawa Bilimsel İrtibat Subayı olarak gelecek yıl geçirdim ve bu kez Amerikan atom bombası çaba ile yakın temas içinde oldu. İngiltere'ye döndüğünde o Radyo Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atandı ve daha sonra Hava Bakanlığı Bilimsel Danışmanı oldu.

  Savaştan sonra Imperial College çalışmak için geri döndü ve 1946 yılında erken döteryum (ağır hidrojen) nükleer enerji olanakları ilgilenmeye başladı. Bu taşıyan bazı deneyler Dr. Gereçleri altında Imperial College başladı, ama Thomson çalışmalarının teorik idi. Daha sonra, gizlilik gereksinimleri nedeniyle, bu çalışma Thomson Danışmanı olarak hareket devam etti Aldermaston, Associated Elektrik Endüstrisi Araştırma Laboratuvarları nakledildi.

  Sir George T. Royal Society üyeliğine ve Kraliyet Madalyası ve o Derneği Hughes Madalyası aldı. O Cambridge, Fahri Bilim Doktoru. D.Sc. (Lizbon), Hon. LL.D. (İstanbul), Hon. Demek ki D. (Dublin), Sheffield, Galler ve Reading Üniversitesi. O aerodinamik ve diğer bilimsel çalışmaları hakkında bir kitap yazmıştır. Yayınlanmış Eserleri ayrıca 1962 yılında yayınlanan Atom popüler bir kitap ve öngörülebilir bir gelecekte, 1955 yılında yayınlanan Bilim ve İlham, içerir. O Sanatları ve Bilimleri Akademisi, Lizbon American Academy of Dışişleri Üyesi ve Avusturya Akademisi Sorumlu Üye.

  1924 yılında Kathleen Buchanan, Çok Rev Sir George, Adam Smith, kızı ile evlendi. Bunlar, iki oğlu ve iki kızı var. Gemi modelleri onun canlandırmalarından parçasını oluştururlar.

  Nobel anlatım, Fizik 1922-1941, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1965

  Bu otobiyografi / biyografi ödülü anda yazılı ve kitap serisi Les Prix Nobel ilk kez yayımlandı. Daha sonra düzenlenebilir ve Nobel Anlatım yayınlanamaz. Bu belge alıntı için, yukarıda gösterildiği gibi her zaman kaynak belirtiniz.  Sir George Paget Thomson 10 Eylül 1975 tarihinde vefat etti.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  george paget thomson başarılı bilim adamı elektirik kırmını bularak nobel fizik ödülüne layık görunmuştur babası da bilim adamı olan nobel ödüllü tohosomdur
+ Yorum Gönder


thomson hayatı