+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ivan Pavlov hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Ivan Pavlov hayatı
  Ivan Pavlov yaşamı hakkında bilgiler


  pavlov.jpg


  Ivan Petroviç Pavlov, babası Peter Dmitrievich Pavlov, bir köy papazı Ryazan, 14 Eylül 1849 tarihinde doğdu. O Ryazan kilise okulu ve daha sonra orada teoloji seminerinin ilk eğitim gördü.

  DI Pisarev, 1860 ve IM Sechenov Rus fizyoloji, babası, Rus edebiyat eleştirmenleri en güzide yayılmaya başladı ilerici fikirleri esinlenerek, Pavlov, dini kariyerini terk etti ve bilim hayatını ayırmaya karar verdi. 1870 yılında, doğa bilimleri ders almak, fizik ve matematik öğretim kayıtlı.

  Pavlov, fizyoloji, aslında hayatı boyunca kendisine temel öneme kalması tutkuyla emilir oldu. Bu, başka bir öğrenci, Afanasyev, ilk öğrenilen tez, pankreas sinirlerin fizyolojisi üzerinde bir çalışma ile işbirliği içinde, üretilen bu ilk ders sırasında. Bu çalışma, yaygın olarak alkışlanan ve onun için bir altın madalya kazandı.

  Pavlov, 1875 yılında olağanüstü bir kayıt ile onun kursunu tamamlamış ve Doğa Bilimleri Adayı derecesi aldı. Ancak, fizyoloji onun ezici bir ilgi ile zorladığı, onun çalışmaları devam etmek için karar verdi ve orada üçüncü ders almak Cerrahi ve Tıp Akademisi'nde başladı. 1879 yılında tamamlanmış ve yine altın madalya kazandı. Rekabetçi bir incelemeden sonra, Pavlov Akademisi'nde bir burs kazandı ve bu ünlü Rus klinisyen, SP Botkin klinikte Fizyolojik Laboratuvar Müdürü görevinden ile birlikte, onun araştırma çalışmalarına devam sağladı. 1883 yılında «kalp santrifüj sinirler» bu konuda yaptığı doktora tezi sundu. Bu çalışmada örnek bulduklarını kalp yoğunlaştırılması sinir kullanarak, nervism fikrini geliştirdi ve ayrıca sinir sisteminin trofik fonksiyonu üzerinde temel ilkeleri ortaya koydu. Bu yanı sıra diğer eserlerde de, esas olarak Botkin klinikte laboratuvarda yaptığı araştırma sonucu, Pavlov, dolaşım organlarının aktivite refleks düzenlenmesinde temel bir desen var olduğunu gösterdi.

  1890 yılında Pavlov, Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Fizyoloji Anabilim Dalı düzenlemek ve yönlendirmek için davet edildi. Altında, bu Enstitü, hayatının sonuna kadar 45 yıllık bir süre boyunca devam onun yönünü, fizyolojik araştırmaların en önemli merkezlerinden biri haline geldi.

  Pavlov, 1890 yılında Askeri Tıp Akademisi, Farmakoloji Profesörü olarak atandı ve beş yıl sonra, 1925 yılına kadar düzenlenen Fizyoloji, sonra boş Başkanı olarak atandı.

  Pavlov sindirim fizyolojisi üzerinde yaptığı araştırma toplu yaptığını Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü'nde 1891-1900 yılları arasında oldu. Onun çeşitli organların fonksiyonları nispeten normal koşullar altında sürekli dikkat edilmesi gereken etkin fistül yaygın kullanımı ile «kronik» deneme, cerrahi yöntem geliştirdi burada. Bu buluş, o zamana kadar kullanılan başlıca yöntem, sadece bir analiz sürecine geldi «akut» dirikesim ve bir organizmanın işlevini olmuştu, fizyoloji gelişme yeni bir çağ açtı. Bu araştırma herhangi bir organ işleyişi içine normal organ ve çevresi arasındaki ilişkiyi bozulması gerektirdiği anlamına geliyordu. Tüm tıp biliminin gelişmesine engel teşkil eden sorunları - Böyle bir yöntem, bir organın işlevlerini nasıl düzenlenmiştir belirleyen veya organizmanın normal şartlar altında bir bütün olarak düzenleyen yasaları keşfetmek için bir araç olarak yetersiz kalmıştı. Pavlov, yaptığı araştırma yöntemi ile teorik ve uygulamalı tıp alanında yeni gelişmeler için yolu açtı. Aşırı netliği ile sinir sistemi, sindirim süreci düzenleyen baskın bir rol oynadığını gösterdi ve bu keşfi aslında modern fizyoloji sindirim temelidir. Pavlov, yaptığı araştırma sonuçlarını bu alanda, 1895 yılında teslim edilen ve yayınlanan Lektsii o rabote glavnykh pishchevaritelnyteh zhelez (başlıca sindirim bezlerinin işlevini Anlatım) başlığı altında dersler, uygulamalı tıp alanında büyük önem taşımaktadır bilinen yaptı (1897).

  Pavlov sindirim fizyolojisi içine araştırma şartlı refleks bir bilim oluşturmak için mantıksal götürdü. Pavlov, sindirim bezlerinin aktivitesini refleks düzenleme yaptığı çalışmada, «psişik salgılanması» fenomeni özel bir önem, hayvansal kaynaklı bir mesafe gıda uyaranlarla neden olduğu. Pavlov meslektaşı GG Glinskii tarafından 1895 yılında geliştirilen yöntem kullanılarak, tükürük bezlerinin kanalları fistüller kurulması, bu bezlerin doğa üzerinde deneyler yapmak mümkün oldu. Bu deneylerin bir dizi Pavlov sonuçlandırmak için psişik faaliyet refleks doğa olduğunu Sechenov Kullanıcı hipotezi temelinde «psişik» tükürük salgılanması öznel yorumunu reddetmek ve için neden bu hatta burada bir refleks - ama bir kalıcı değil geçici bir değil ya da klimalı bir yer aldı.

  Bu keşif, şartlı refleks fonksiyonu, öznel yöntemleri başvurmadan yerine, nesnel olarak tüm psişik faaliyet çalışma mümkün kılan, o zamana kadar gerekli deneysel bir organizma ve dış ortam arasındaki en karmaşık ilişkileri yoluyla araştırmak için artık mümkün .

  1903 yılında, Madrid 14. Uluslararası Tıp Kongresi'nde, Pavlov «Hayvanların Deneysel Psikoloji ve Psikopatoloji» ile ilgili bir makale okudum. Bu çalışmada, klimalı ve diğer refleksler tanımı verildi ve bu, temel bir psikolojik olgu, aynı zamanda fizyolojik bir şartlı refleks olarak kabul edilmelidir olduğu gösterilmiştir. Şartlandırılmış refleks reaksiyon en gelişmiş formlar mekanizmasının hayvanlarda ve insanlarda kendi çevrelerine bir ipucu olduğunu izledi ve kendi psişik faaliyetin objektif bir çalışma yaptı.

  Daha sonra, sistematik bir araştırma programı, Pavlov'un şartlı refleks deneysel olarak kanıtlanmış bir teori haline psişik aktivite refleks mekanizmalarını keşfetmek için Sechenov teorik girişimi dönüştürdü.

  Determinizm prensibi, analiz ve sentez ilkesi, ve yapı ilkesi: canlı organizmaların etkinliği düzenleyen yasalar materyalist öğretim ilkeleri rehber olarak, Pavlov reflekslerin teorisi için üç prensip çıkarılabilir.

  Pavlov ve onun okul tarafından bu ilkelerin geliştirilmesi bina tıp bilimsel bir teori doğru ve bir bütün olarak organizmanın işleyişini düzenleyen yasaları keşfi yolunda büyük ölçüde yardımcı oldu.

  Deneyler Pavlov ve onun öğrencileri tarafından yürütülen «asal distribütörü ve ajanda organizmanın tüm faaliyet» ve çevresi ile bir hayvan, çok hassas bir denge sorumlu olarak hareket eden serebral korteks, şartlı refleks çıktığını gösterdi. 1905 yılında herhangi bir dış ajan, zaman içinde sıradan bir refleks ile aynı zamana rastlayan, yeni bir şartlı refleks oluşumu için klimalı sinyal haline gelebilir kurulmuştur. Bu genel keşfi ile bağlantılı olarak Pavlov «yapay şartlı refleks» araştırmak için devam önerme. Pavlov laboratuarlar Araştırma bir kaç yıl içinde ilk kez büyük hemisferlerin korteksin işleyişini düzenleyen temel yasalar ortaya koymuştur. Birçok fizyolojistleri gelişmekte olan beyin aktivitesini düzenleyen Pavlov temel yasaları sorun çizildi. Bu araştırmanın bir sonucu olarak, yüksek sinir aktivitesi üzerine entegre bir Pavlovyan teori ortaya çıktı.

  Pavlov, yaptığı araştırma erken evrelerinde bile, dünyanın büyük beğeni ve tanıma aldı. 1901 yılında Rusya Bilimler Akademisi karşılık gelen bir üyesi olarak seçildi, 1904 yılında Nobel Ödülü verildi, 1907 yılında Rusya Bilimler Akademisi Akademisyen olarak seçildi, 1912 yılında Cambridge Üniversitesi'nde fahri doktora verildi ve Daha sonraki yıllarda yurtdışında çeşitli bilimsel toplumların fahri üyelik. Son olarak, Paris Tıp Akademisi önerisi, Legion of Honour (1915) Sipariş verildi.

  Ekim Devrimi, Lenin tarafından 24 Ocak 1921 tarihinde imzalanan özel bir hükümet kararnamesi, kaydetti sonra «bütün dünya işçi sınıfına büyük önem Akademisyen IPPavlov olağanüstü bilimsel hizmetleri,».

  Komünist Parti ve Sovyet Hükümeti Pavlov ve onun işbirlikçileri, bilimsel araştırma için sınırsız kapsamı verilen olduğunu gördüm. Sovyetler Birliği, fizyoloji çalışmaları için önemli merkezi haline geldi ve 9-17 Ağustos, 1935, 15. Uluslararası Fizyolojik Kongresi, Leningrad ve Moskova'da düzenlenen olduğu gerçeğini açıkça gibi kabul olduğunu gösterir.

  Pavlov, bilimsel reformlara yönelik tüm yorulmaz enerji yönetti. O bilimsel bilginin dünya merkezleri onu başkanlığında fizyolojik kurumlar dönüşüm için çok çaba, sadık ve bu çaba içinde başarılı olduğunu genellikle kabul edilmektedir.

  Pavlov, birçok seçkin öğrenciler üretilen fizyoloji büyük bir okul, besledik. - O parlak bir grup, öğrenciler, kendi ana fikirleri geliştirmeye devam edeceğini ve tüm dünyada bir dizi takipçileri zengin bilimsel mirası bıraktı.

  1881 yılında, Pavlov Seraphima (Sara) Vasilievna Karchevskaya, öğretmen, Karadeniz filosunun bir doktorun kızı ile evlendi. İlk düşükle vardı onun, onu çok hızlı yürüyen kocası sonra çalıştırmak zorunda bağlı olduğu söyledi. 1925 yılında, tanınmış bir fizikçi ve Leningrad fizik profesörü olan biri, üç oğlu, Vladimir, Victor ve Vsevolod, ve bir kızı Vera; Daha sonra bir çocuk olarak çok aniden ölen bir oğlu Wirchik vardı.

  27 Şubat 1936 tarihinde Dr. Pavlov Leningrad öldü.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  ıvan pavlov bilim adamı araştırmasının en başlarında köpek piskölozi zerinde yapan bilim adamı daha sonra bir çok araştırma yapmıştır bilim adamını nobel fizyoloji tıp ödülü kazandıran araştırması sindirim sistemi üzerine aldı
+ Yorum Gönder


ivan pavlov hayatı,  ivan pavlov kısaca hayatı,  ıvan pavlov hayatı,  ıvan pavlov un hayatı,  pavlov hayatı,  ivan pavlovun hayatı