+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda James Franck hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  James Franck hayatı
  James Franck yaşamı hakkında bilgiler


  James Franck.jpg
  James Franck, 26 Ağustos 1882, Hamburg, Almanya tarihinde doğdu. Orada Wilhelm Gymnasium katıldıktan sonra, o Heidelberg Üniversitesi'nde bir yıl boyunca ağırlıklı olarak kimya okudu ve sonra onun başlıca öğretmenler Emil Warburg ve Paul Drude Berlin Üniversitesi'nde fizik okudu. O doktorasını aldı Warburg altında 1906 yılında Berlin ve Frankfurt am Main asistan olarak kısa bir süre sonra, o Heinrich Rubens yardımcısı olmak üzere Berlin'e döndü. 1911 yılında Berlin Üniversitesi'nde ders fizik için "venia legendi" elde edilen (o birinci sınıf Demir Haç, layık olduğu savaş için zaman aşımına) ve fizik bir üyesi olarak 1918 yılına kadar orada kaldı fakülte doçent rütbe elde sahip.

  Dünya Savaşı'ndan sonra ben onun üyesi ve Berlin-Dahlem Fritz Haber başkanlığında o zaman Fizikokimya Kaiser Wilhelm Enstitüsü, Fizik Bölümü Başkanı olarak atandı. 1920 yılında, Franck, Deneysel Fizik ve İkinci Göttingen Üniversitesi Deneysel Fizik Enstitüsü Direktörü Profesörü oldu. Göttingen'de, kuantum fiziği açısından önemli bir merkezi haline geldi 1920-1933 dönemi sırasında, Franck yakından Max Born, sonra Teorik Fizik Enstitüsü Başkanlığı ile işbirliği oldu. Bazı bahsetmek Blackett'ten Condon, Kopfermann, Kroebel, Maier-Leibnitz, Oppenheimer ve Rabinovich: Franck onun etrafında toplanan öğrenciler ve işbirlikçileri (aralarında bir daire ve ilham verici, son derece yetenekli bir öğretmen olarak kendini gösterdi Göttingen daha sonraki yıllarda kendi alanlarında tanınmış olması).

  Almanya'da Nazi rejimi iktidara sonra Speyer Johns Hopkins Üniversitesi'nde konuk profesör olarak ders vermek için davet edildiği, Frank ve ailesi, Baltimore, ABD, taşındı. Daha sonra, konuk profesör olarak bir yıl boyunca, Kopenhag, Danimarka gitti. 1935 yılında Chicago Üniversitesinde 1938 yılında fiziksel kimya dalında profesörlük kabul orada bırakarak, Amerika Birleşik Devletleri Johns Hopkins Üniversitesi'nde fizik profesörü olarak geri döndü. , Dünya Savaşı Franck sırasında, Manhattan Bölge Proje merkezi Chicago Üniversitesi, Metalurji Laboratuvarı Kimya Bölümü Direktörü olarak görev yaptı.

  1947 yılında, 65 yaşındayken, Franck adlı Chicago Üniversitesi'nde fahri profesör, ama Fotosentez Araştırma Grubu Başkanı olarak Üniversitesi'nde 1956 yılına kadar çalışmaya devam edildi.

  Berlin'de Profesör Franck soruşturmanın ana alanda, elektronların, atomların, ve moleküllerin kinetik iken. Onun ilk araştırmalar gazlar ile elektrik iletimi (gazlar iyonların hareketliliği) ile ilgileniyordu. Daha sonra, Hertz ile birlikte, çeşitli gazlar serbest elektronların davranışlarını araştırdı sonuçta Bohr atom teorisinin bazı temel kavramları deneysel kanıtı yol açtı ve bunun için verilmiştir atomswork üzerine elektron elastik olmayan etkileri özellikle Nobel Ödülü, 1925 için. Heyecanlı atomlar (ikinci bir tipi, fotokimyasal araştırmalar etkilerinin), ve optik sorunlar enerji değişimi ilköğretim ile bağlantılı - işbirlikçileri ve öğrenciler dışında yapılan edildi birçoğu Franck'ın diğer soruşturmalar,, ayrıca atom fiziğinin sorunlara ithaf edildi kimyasal reaksiyonlar sırasında işler.

  Göttingen Üniversitesi'ne yaptığı dönemde yaptığı çalışmalar en gazlar ve buharlar, floresan ithaf edilmiştir. 1925 yılında, o iyot moleküllerinin fotokimyasal ayrılma gözlemlerini açıklamak için bir mekanizma önerdi. Normalden daha yüksek bir titreşim durumuna Elektronik geçişler çok hızlı bir şekilde meydana gelir, o çekirdekleri pozisyon ve momentumun sürecinde kayda değer bir değişiklik geçmelerini önerdi. Önerilen bu mekanizma daha sonra bir bant sisteminde mostfavoured titreşim geçişleri tahmin izin veren bir teori AB Condon tarafından genişletilmiş ve kavramı bu yana Franck-Condon prensibi olarak bilinmektedir.

  Mansiyon ahlaken doğru ne olduğunu Prof. Franck cesaret yapılmalıdır. Almanya'da ırkçı yasalar soruna karşı açıkça göstermiştir kim ilk biriydi ve o, 1933 yılında, Adolf Hitler'in altında Nazi rejimine karşı kişisel bir protesto olarak Göttingen Üniversitesi istifa etti. Daha sonra, onun ikinci vatanı, onun ahlaki cesaret (Hiroşima iki ay önce) 1945 yılında açık bir gösteri çağıran Savaş Bakanlığı, sözde "Franck Raporu" hazırlanması atom bilim adamlarından oluşan bir grup katıldı tekrar belli oldu ,, Japonya'ya karşı savaşta uyarı olmadan silah kullanmak için askeri karar bir alternatif olarak bazı ıssız mevkiinde atom bombası. Bu rapor, ana hedefe ulaşmak için başarısız olmasına rağmen, hala kullanım yıkım çalışmaları bilim bilim adamları tarafından reddedilmesi için bir anıt olarak duruyor.

  Nobel Ödülü'nün yanı sıra, Prof. Franck Alman Fizik Derneği, 1951 Max Planck Madalyası aldı ve 1953 yılında, o, kendisine fahri hemşehri ilan Göttingen üniversite kenti tarafından onurlandırıldı. 1955 yılında fotosentez üzerine çalışmaları için Amerikan Sanatlar ve Bilimler Akademisi Rumford Madalyası aldı, bir konu olan Amerika Birleşik Devletleri'nde geçirdiği yıllar boyunca giderek daha meşgul olmuştu. 1964 yılında Profesör Franck moleküler spektrumlar yorumlanması elektron çarpışmaları enerji değişimi anlamak için yaptığı katkılardan dolayı Royal Society, Londra Yabancı üyesi olarak seçilmiş, ve fotosentez sorunları oldu.

  Franck ilk Ingrid Josefson, Göteborg, İsveç (1911) evli ve iki kızı, Dagmar ve Lisa vardı. Birkaç yıl ilk karısının ölümünden sonra, o Hertha Sponer, Duke Üniversitesi, North Carolina (ABD), Fizik Profesörü (1946) evlendi.

  Göttingen gezerken Profesör Frank, 21 Mayıs, 1964 tarihinde Almanya'da vefat etti.

  Nobel anlatım, Fizik 1922-1941, Elsevier Publishing Company, Amsterdam, 1965
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  james franck araştırmacı bilim adamı bir çok başarıyı el etmiştir buhar gaz bunlar la ilgili atom bombası çekirdeği bunun yeni sıra bir çok buna benzer araştırması bu araştırmalarından nobel odülüne layık gorünmuştur.
+ Yorum Gönder