+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Niels Bohr hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Niels Bohr hayatı
  Niels Bohr 7 Ekim 1885 tarihinde Danimarka da dünyaya gelmiştir. Önemli bir fizikçilerden biridir. 1922 tarihinde nobel fizik ödülünü almayı hak etmiştir. 18 Kasım 1962 tarihinde Danimarka da hayatını kaybetmiştir.

  Niels Bohr yaşamı hakkında detaylı bilgiler

  Niels Henrik David Bohr Christian Bohr Kopenhag Üniversitesi Fizyoloji Profesörü ve eşi Ellen, kızlık soyadı Adler oğlu olarak, 7 Ekim 1885 tarihinde Kopenhag'da doğdu. Niels ve küçük kardeşi Harald (geleceğin matematik profesörü) ile birlikte, dehasını gelişimi için çok olumlu bir atmosferde büyüdü, babasının seçkin bir fizyolog ve okulda iken hala fizik ilgisini uyanışı için büyük ölçüde sorumlu eğitim alanında seçkin bir aileden, annesi geldi.

  1903 yılında Gammelholm Dilbilgisi Okulu olgunluk sonra o Profesör C. Christiansen, bir son derece orijinal ve yüksek donatılmış fizikçi gözetiminde geldi nerede Kopenhag Üniversitesi girdi, ve 1909 yılında Fizik alanında master derecesini ve onun Doktor Kullanıcı 1911 yılında düzeyini aldı.

  Hala bir öğrenci iken, Kopenhag, belli bir bilimsel sorunun çözümü için verilecek bir ödül Bilimler Akademisi tarafından duyuru onu sıvı jetler salınan bir yüzey gerilimi deneysel ve teorik araştırma yapmaya başladı. O babasının laboratuvarda yürütülen ve kendisi için o, (altın madalya) sunulan ödülü aldı Bu çalışma, Royal Society, 1908 İşlemlerde yayımlandı.

  Ancak, Bohr'un sonraki çalışmalarda daha fazla oldu ve karakter daha teorik, de doktora münazara bu güne kadar üzerinde bir klasik olmaya devam elektron teorisi, yardımı ile metallerin özelliklerini açıklama işin bir salt teorik parçası olmak tabidir. Bohr, Planck'ın kuantum teorisi radyasyon etkileri ile karşı karşıya olduğunu, bu çalışma oldu.

  Sir JJ altında Cavendish Laboratuvarı'nda deneysel çalışmaları takip ederek karlı sonbahar 1911 yılında, Cambridge kalarak yaptı Thomson, rehberlik, aynı zamanda kendi teorik çalışmalar yapmıştır. 1912 baharında, sadece bu yıl içinde, böylesine yoğun bir bilimsel yaşam ve aktivite, radyoaktif olayların içine araştırmacı temel sorular bir sonucu olarak egemen Manchester, Profesör Rutherford laboratuvarında çalışma oldu.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Niels Bohr 7 Ekim 1885 tarihinde Danimarka da dünyaya gelmiştir. Atomik yapıları ve nicem teorisini anlamaya yardımcı çalışmaları nedeniyle 1922 tarihinde nobel fizik ödülünü almayı hak etmiştir. 8 Kasım 1962 tarihinde Danimarka da ölmüştür.
+ Yorum Gönder


niels bohr hayatı