+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Robert A. Millikan hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Robert A. Millikan hayatı
  Robert A. Millikan ne zaman nerede doğmuştur

  robertamillikan.jpg

  Morrison, Illinois (ABD), Robert Andrews Millikan Rahip Silas Franklin Millikan ve Mary Jane Andrews ikinci oğlu olarak 22 Mart, 1868, tarihinde doğdu. Onun dedesi, 1750 önce Amerika'ya gelmiş Eski New England stokunun ve Orta Batı'nın öncü yerleşimciler vardı. Maquoketa Lisesi (Iowa) katılan, çocukluk döneminde kırsal bir varlığı açtı. Kısa bir süre için bir mahkeme muhabir olarak çalıştıktan sonra, 1886 yılında Oberlin College (Ohio) girdi. Onun lisans dersi sırasında onun en sevdiği konular, Yunan ve matematik, ancak 1891 yılında mezun olduktan sonra, ilköğretim fizik, iki yıl boyunca bir eğitim sonrası aldı. Onun daha sonra excel olduğu konu onun ilgi geliştirdiği bu dönemde oldu. 1893 yılında, fizik onun ustalık alındıktan sonra, Columbia Üniversitesi'nde Fizik Üyesi olarak atandı. O daha sonra doktorasını aldı (1895) akkor yüzeylerin yaydığı ışık kutuplaşma üzerine araştırma - ABD Nane, bu amaçla erimiş altın ve gümüş için kullanılan.

  Millikan onun profesör kışkırtmasıyla, Berlin ve Göttingen Üniversitelerinde, Almanya (1895-1896) bir yıl geçirdi. Chicago Üniversitesi (1896) yeni kurulan Ryerson Laboratuvar asistan olmak, AA Michelson daveti üzerine geri döndü. Millikan seçkin bir öğretmen ve alışılmış notlarının geçerek, 1910 yılında 1921 yılına kadar sürdürdü bu üniversitede profesör oldu. Chicago onun ilk yıllarında o, ders kitaplarının hazırlanması ve fizik öğretim basitleştirerek çok zaman geçirdim. GB, Fizik Koleji: aşağıdaki kitaplar yazar ya da eş-yazar Stratton (1898), Mekanik, Molekül Fiziği ve Heat (1902); Fizik İlk Ders, HG Gale (1906) ile; Optik Teorisi, CR Mann ile Alman (1903) tercüme Fizik Laboratuvarı Ders Ortaokullar için Elektron (1917;; devir ed 1924, 1935.; J. Mills (1908) ile Elektrik, Ses ve Işık; Bir İlk Ders revizyonu (1920) Uygulamalı Fizik HG Gale (1907) .)

  Bir bilim adamı olarak, Milikanın başta elektrik, optik, ve molekül fiziği, sayısız önemli keşifler yaptı. Onun ilk büyük başarısı, zarif "düşen-bırak yöntemi" kullanılarak, bir elektron tarafından taşınan ücretten doğru belirlenmesi; o da bu miktar böylece elektrik atom yapısı gösteren, bütün elektronlar (1910) için sabit bir olduğunu kanıtladı. Daha sonra, Einstein'ın tüm önemli fotoelektrik denklemi deneysel olarak doğrulanmadı ve Planck sabiti h (1912-1915) ilk doğrudan fotoelektrik tespiti yaptı. Buna ek olarak gazların Brown hareketleri yaptığı çalışmalar, maddenin atomik ve kinetik teorileri bütün muhalefet sona erdirdi. 1920-1923 sırasında, Milikanın böylece ana kadar bilinen, o sınırın ötesinde ultraviyole spektrum aşağıya doğru uzanan elemanları (ultraviyole ve X-ışını radyasyonunu arasındaki yelpazenin bölgede keşfedilmeyi), sıcak kıvılcım spektroskopi ile ilgili çalışmaları ile kendini işgal etti. Birlikte, elektriksel olaylar üzerinde yaptığı araştırmalar, dünya atmosferine girdikten sonra yeryüzüne doğru düşen bir parçacık hareketi onun hukuk keşif sonunda, kozmik radyasyon (özellikle iyonizasyon odaları ile) yaptığı önemli çalışmalar götürdü.

  Yaşamı boyunca Millikan bilimsel dergilerde sayısız katkılar yapmak, üretken bir yazar olarak kaldı. O sadece önde gelen bir bilim adamı değildi, ancak kendi dini ve felsefi doğa, bilim ve din uzlaşma onun ders açıktı ve onun kitaplarından: Bilim ve Yaşam (1924); Bilim ve Din (1927) Evrim, Bilim ve Yeni Medeniyet (1930), Zaman, Madde, ve Değerler (1932). Ölümünden kısa bir süre önce o Elektronlar yayınlanan (+ ve -), Proton, Fotonlar, Nötron, Mesotrons ve kozmik ışınlar (1947; başka bir devir ed, daha önce belirtildiği gibi, Elektron.) Ve onun Özgeçmiş (1950).

  I. Dünya Savaşı sırasında, Milikanın anti-denizaltı ve meteorolojik cihazların geliştirilmesinde büyük bir rol oynayan, Milli Araştırma Konseyi Başkan Yardımcısı oldu. 1921 yılında California Institute of Technology, Pasadena Fizik Norman Bridge Laboratuvarı Müdürü olarak atandı, aynı zamanda bu enstitü Yönetim Kurulu Başkanı yapıldı. 1946 yılında bu görevinden emekli oldu. Profesör Millikan Amerikan Fizik Derneği, Amerikan Bilimde İlerleme Derneği Başkan Yardımcısı Başkanı ve Amerikan Milletler Cemiyeti Fikri İşbirliği Komitesi üyesi ve Uluslararası Kongre Amerikan temsilcisi oldu Fizik, 1921 yılında Brüksel Solvay Kongresi, olarak bilinen. O, yirmi beş üniversitenin fahri doktorluk derece düzenlenen ve kendi ülkesinde ve yurtdışında birçok öğrenilen kurumların bir üye veya fahri üyesi oldu. Fizik 1923 Büyük Britanya Royal Society of Hughes Madalyası, Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü Edison Madalyası, Ulusal Bilimler Akademisi Comstock Ödülü alıcı ve Nobel Ödülü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Robert Andrews Millikan 22 Mart 1868 tarihinde Amerikan da dünyaya gelmiştir. Fizik dalıyla uğraşmaktadır. 1923 tarihinde nobel Fizik ödülünü kazanmıştır. 19 Aralık 1953 tarihinde Amerikan da ölmüştür.
+ Yorum Gönder


millikan ın hayatı,  millikan hayatı,  robert andrews millikan hayatı,  robert millikan hayatı,  millikan ın hayatı özet,  milikan in ha