+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ünlü Türk Bilim Adamı Ebu Kamil Şuca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ünlü Türk Bilim Adamı Ebu Kamil Şuca Hayatı


  Ünlü Türk Bilim Adamı Ebu Kamil Şuca Hayatı kısaca

 2. Asel
  Bayan Üye

  Ünlü Türk Bilim Adamı Ebu Kamil Şuca Hayatı İle İlgili Bilgi

  Ebu Kamil Şuca Ünlü Müslüman cebir ve matematik alimi. İsmi Şuca’ bin Eslem bin Muhammed Hasib el-Mısri olup, künyesi Ebu Kamil’dir. Matematikçiler arasında İbn-i Eslem el-Hasib (hesab, matematik bilgini) adıyla Ünlü oldu. Doğum ve vefat tarihleri belli değildir. Kaynaklarda 850-950 (H. 236-339) seneleri arasında yaşadığı ifade edilmektedir. Aslen Mısırlıdır.


  Ebu Kamil Şuca1.jpg

  Ebu Kamil Şuca’, matematik ve Özellikle cebir sahasındaki başarılarıyla dikkat çekti. Ünlü matematikçi Harezmi ile aynı devirde yaşadı. Harezmi’nin eserlerinden çok istifade etti. İkinci dereceden cebir denklemlerini, Harezmi’nin metodu ile çözüyordu. Bununla yetinmeyen Ebu Kamil, bu çözüm metodlarına bazı orijinal izahlar getirdi. Lineer (birinci dereceden), kuadratik (ikinci dereceden) ve daha üst derecedeki denklemler, belirsiz denklemler ve tam sayı problemlerine ait çözüm yolları ortaya koydu.

+ Yorum Gönder


ebu kamil şuca kısaca hayatı,  cebirsel ifadeler ebu kamil şuca,  ebu kamil suca kimdir,  Ebu kamil Shuca hayati ve eserleri,  ebu kamil şuca kimdir