+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ünlü Türk Bilim Adamı İdrisi Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ünlü Türk Bilim Adamı İdrisi Kimdir


  Ünlü Türk Bilim Adamı İdrisi Kimdir kısaca

 2. Asel
  Bayan Üye

  Ünlü Türk Bilim Adamı İdrisi Hakkında Bilgi


  Amerika kıtasını ilk kez çizen haritacılık ve coğrafyanın babası olarak bilinen bir Müslüman türk alimi…

  Ortaçağın coğrafya ve haritacılık alanlarındaki öncülerinden olan El-İdrîsî, batıda Sicilya kralı II.Roger için yapmış olduğu gümüş küre ile tanınır. 400 Kg'lık bir gümüş top üzerine, yedi kıtayı, ticaret yollarını, gölleri ve ırmakları, büyük şehirleri, ovaları ve dağları büyük bir titizlikle işlemiştir. Uygun olacak şekilde mesafe, uzunluk ve yükseklik gibi bilgileri de dahil etmiştir.

  Küre ile birlikte, yine II.Roger için hazırladığı kitabı, Al-Kitab Al-Rujari (Roger'in Kitabı) meşhurdur. Bunların dışında ayrı bir sunum olarak da, bilinen dünya bilgilerini bir disk üzerine işlemiştir.


  Bilim Adamı İdrisi1.jpg


  İlk eğitimini Endülüs’ün Kurtuba şehrinde alan, ancak bunu yeterli görmeyip ilimde kendini daha da geliştirmek isteyen İdrîsî, Anadolu, Kuzey Afrika ve İspanya’ya, buralardan da Fransa ve İngiltere’ye kadar gitmiş; çalışmalarıyla Norman Kralı II Roger’in dikkatini çekmiştir.

  Tabiî ilimlere ve felsefeye sempatisiyle tanınan 2 Roger, İdrîsî’yi Kuzey Afrika’dan Palermo’ya davet etmiş ve onu bir dünya haritası yapmakla vazifelendirmiştir Bu çalışmalarda, İdrîsî’nin ihtiyaç duyduğu gümüşü de, kral temin etmiştir.

  İslâm ve Avrupa kültürlerinin karşılaştığı bir yer olan Palermo’da, Müslümanlar ile Normanlar arasındaki diyalogun en canlı örneklerinden biri olmayı başarmıştır.

  İdrîsî, Sicilya’da 1138’den 1161’e (2 Roger’in ölümü sonrasına) kadar devam eden uzun ikametinde, üç önemli eser hazırlamış.
  Önemli eserleri;
  •Nüzhetü’l-Müştâk fi İhtirâkı’l-Âfâk
  •Ünsü’l-Mühec ve Ravzü’l-Ferec
  •El-Câmi’ li-Şıfâtı Eştâti’n-Nebât
  •Durûbi Envâci’l-Müfredât Mine’l-Eşcâr Ve’s-Simâr Ve’l-Hasâ’is


 3. Ziyaretçi
  ben arkadaşım sedet nefise icin bu ödevi araştırdım ve cok beğendik
+ Yorum Gönder


idrisi kimdir ,  idrisi kimdir kısaca,  idrisi nin hayatı,  idrisi hakkında kısa bilgi,  el idrisi hayatı,  idrisi hayatı