+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda İbn-i Hurdazbih Kimdir Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İbn-i Hurdazbih Kimdir Hayatı
  İbn-i Hurdazbih Kimdir Hayatı kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  İbn-i Hurdazbih Hakkında Bilgi

  İbn-i Hurdazbih, (tam adı Farsça : , Ebu'l-Kasım Ubeydullah ibn Abdullah ibn Hurdazbih) (d. 820 – ö. 912) günümüze kadar ulaşan Arapça kitap idari coğrafyanın en eski yazarı, bir Farslı coğrafyacı ve 9. yüzyılın devlet kurumlarında çalışan üst düzey yöneticidir. Büyükbabası Hurdabe, bir Zerdüşt idi, ki Belh'li Barmakid[4] (veya Barmeka) ailesinin çağrısı üzerine İslamı kabul etti. Babası AbdullahAbbasi Halifesi al-Mamun döneminde 816-17 yılları arasında Taberistan valisi idi.

  İbn-i Hurdazbih, Horasan'da doğmuş gibi gözükür, fakat Bağdat'da büyümüş, orada kültürlü bir eğitim ve müzik eğitimi almış ve babasının arkadaşı ünlü şarkıcı İshak Mavsilî tarafından, ona bir ömür boyu müziğe ilgi tutuşturulmuştur. Olgunlaştığı yaşa ulaştığı gün, Halifelik için önce Cebal'da ve sonraları Samarra ve Bağdat'da ulak (bard) veya posta ve haberalma görev müdürü olmuştur. Çok daha sonraki yaşamında, halifelere sohbet arkadaşlığı (nedim) yapmıştır.

  İbn-i Hurdazbih.jpg

  Eserleri

  Kitab-ül-Mesalik ve'l-Memalik

  Yollar ve Ülkeler Kitabını 846-7 yılında Samarra'da yazmıştır. Tüccarların izleyeceği bir yol kitabı, İslam dünyasındaki ticaret yolları ve ulak yolları yanı sıra, Hazar Denizinden ve Rusya'nın Avrupa yakasından kuzey Afrika'ya kadar ve İspanya'daki posta durakları belgelenmiştir. O dönemin tüm darlıklarına rağmen, Kitab-ül-Mesalik ve'l-Memalik İslam dünyasında Coğrafya biliminin gelişiminde çok önemli yeri vardır. İbn-i Hurdazbih, Halifelik boyunca posta yolları üzerinde çok ayrıntılı bilgi sağlamış, evreleme yerleri ve aralarındaki mesafeleri fersah olarak açıklamıştır. İbn-i Hurdazbih, Irak'da Savad'tan başlar ve kuzey ve doğu İran boyunca, Türklerin ülkesine, Fergana ve Sind ülkesine ve sonra güney ve batı Arap yarımadasına, Suriye, Ermenistan, Bizans, Mısır ve Mağrib'e kadar uzanır.
  Adab al-sam

  Müzik dinleme görgü kitabı.
  Ketb jamharat ansb al-fors wa’l-nawqel

  Fars seçeresi ve "sürgün ve yerleri değiştirilmiş halklar" üzerine yazılmış kitabı.
  Ketb al-abkò

  Yemek pişirme kitabı.
  Ketb al-šarb

  İçecekler (şarap) hakkında kitap.
  Ketb al-lahw wa’l-malh

  Müzik ve müzik aletleri üzerine yazılmış kitabı.
  Ketb al-anw

  Doğan ve batan yıldızlar üzerine yazılmış kitabı.
  Ketb al nodam wa’l jolas

  Sohbet arkadaşları üzerine yazılmış kitabı.
  Ketb al-kabr fi’l-tar

  Derleme ve Fars ve diğer ulusların kralları hakkında ayrıntılı bilgi içerir

+ Yorum Gönder


ibni hurdazbih