+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Astronomi Ile Uğraşan Bilim Adamları Ve Hayatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Astronomi Ile Uğraşan Bilim Adamları Ve Hayatları
  astronomi ile uğraşan bilim adamları ve hayatları kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Astronomi Ile Uğraşan Bilim Adamları Ve Hayatları Hakkında Bilgi

  Christiaan Huygens (1629-1695):
  Satürn'ün uydusu Titan'ı, Orion takımyıldızını keşfeden Huygens, ayrıca daha dakik saatler ve daha güçlü teleskoplar yapılmasına katkıda bulunmuştur.

  Johannes Kepler (1571-1630): Gezegenlerin hareketlerini açıklayan Kepler kendi adıyla anılan 3 temel yasa ortaya koymuştur.

  Galileo Galilei (1564-1642): Modern astronominin kurucusu olarak kabul edilen Galilei, teleskopla ilk defa gözlem yapan kişi oldu. Ayın kraterlerini, Jüpiterin uydularını, Satürn'ün halkalarını ilk kez gören kişi oldu.

  Giordano Bruno (1548-1600): İtalyan filozof, rahip ve gökbilimci olan Bruno, o zaman kadar kabul edilegelen Aristo'nun kapalı evren görüşünü terk edip dünyadan başka birçok gezegenin varlığını kabul eden, Kopernik'in görüşlerini kabul ederek zamanın din alimleri tarafından ciddi baskılar görmüş, görüşlerinde ısrar etmesi üzerine yakılarak idam edilmiştir.

  Tycho Brahe (1546-1601): Ciddi astronomik gözlemler yapan ve bu gözlemleri kullanan Kepler'in yasalarını oluşturmasında katkıları olan bilim adamı.

  Nicolaus Copernicus (1473-1543): Dünyanın ve diğer gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü ilk kez dile getiren astronomdur. Kopernik'le birlikte dünyanın evrenin merkezi olduğu düşüncesi yıkıldı.

  Ali Kuşçu ( 1403-1474): Osmanlı astronomi çalışmalarında önemli bir yer tutan Ali Kuşçu, Fethiye isimli kitabında zamanının astronomi bilgilerini toparlamıştır.

  Ömer Hayyam (1048-1131): Dünyanın ilk rasathanesini kuran, Celali Takvimi'nin hazırlayan İranlı bilim adamıdır.

  Eratosthenes (Yaklaşık M.Ö. 200 yılları): Dünyanın çevresini yaklaşık olarak doğru hesaplayan Mısır'da yaşayan bilim adamıdır.

+ Yorum Gönder