+ Yorum Gönder
Genel Biyografiler ve Bilim Adamları Forumunda Ünlü türk matematikçiler ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ünlü türk matematikçiler ile ilgili kısa bilgiler
  ünlü türk matematikçiler ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Ünlü türk matematikçiler hakkında kısa bilgiler

  Osmanlı-Türk matematikçileri ülkenin fen bilimlerindeki geri kalmışlığı nedeniyle zaman ve enerjilerini genellikle eğitime ayırmışlardır.
  Ancak 19. yüzyılın sonlarında araştırma yapmak ve yeni bilgiler üretmek fırsatını bulabilmişlerdir. Bu faaliyetlerin başladığı ilk yüzyıl içinde uluslararası düzeyde araştırma ve yayın yapmış olmak kriteriyle tarandığında aşağıdaki isimlere rastlanmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bu kritere uyan matematikçi sayımız epey artmıştır ancak henüz hayatta olan matematikçilerimizi, bu listenin biraz da tarihi bir değer taşımasını hedeflediğimizden, bu listeye almadık.


  Bugünkü Türk matematik ortamının oluşmasına ciddi katkılar yapmış pek çok matematikçimiz bu çabaları sonucu kendileri araştırma ve yayın yapmaya zaman bulamadıkları için kendilerine duyulan minnettarlık kendisini bu listede ifade edememektedir. Bu listeyi, tarihin insafsızlığına sığınarak, yalnızca kendi dönemlerinin güncel araştırmalarında başarıya ulaşmış ve artık hayatta olmayan matematikçilerimize ayırdık. Yine de listenin tam ya da eksik olduğu zaman içinde yapılacak arşiv araştırmalarıyla belli olacaktır.

  Ali Kuşçu (1474-1525)

  Cahit Arf(1910-1997)

  Kerim Erim (1894-1952)

  Ömer Hayyam (1048-1131)

  Matrakçı Nasuh (Bilinmiyor-1553)

  Gelenbevi İsmail Efendi (1730-1790)

  Salih Zeki Bey (1864-1921)

  Ali Nesin (1956-)

+ Yorum Gönder


ünlü türk matematikçiler kısaca bilgi