+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda CERN'de büyük deney Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  CERN'de büyük deney
  CERN'de büyük deney

  Yüzyılın deneyini yürüten Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinden (ANAM-European Organization for Nuclear Research (Cern)) sözcü James Gillies, bir proton parçacık demetinin çarpıştırıcıya ev sahipliği yapan 27 km uzunluğundaki tünelde birkaç dakika döndürüldüğünü söyledi.
  Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ), 14 ay aradan sonra tekrar çalıştırılmış ve bu denemelerin başarılı olması halinde deneyin ne zaman yapılacağı açıklanmamıştı.

  Deney sırasında tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton hüzmesi verilecek. Bu ışın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alacak. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor.

  14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar değerindeki Hadron Çarpıştırıcısı, ilk geçen yıl çalıştırılmış, ancak bir ton helyumun tünele sızmasına yol açan elektrik bağlantısı arızası yüzünden sistem kapatılmıştı.

  Bu ay başında da bir kuşun düşürdüğü ekmek parçası veya kırıntılarının BHÇ'de "küçük" bir ısınmaya yol açan bir kısa devreye neden olduğu belirtilerek, bunun üzerine sistemin kendini kapattığı açıklanmıştı.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  evrenin oluşunu merak eden insanoğlu ,teorilerini hayata geçirmeye çalışıyor .büyük patlama teorisinde iki protonun birbirine ışık hızında çarptırılıp bir patlama oluşturmayı planlıyorlar. ancak sistem o kadar savunmasızki bir ekmek kırırntısı yüzünden sistem kendisin kapattı ve deney ertelendi
+ Yorum Gönder