+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bellek türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bellek türleri
  Bellek türleri


  RAM: (Random Acsess Memory): Rastgele Erişimli Bellek.
  Veriyi geçici bir süre üzerinde bulunduran elemandır. Elektronikte kullanılan ve üzerinde geçici olarak ver tutulan flip-floplar kullanılır. Bir RAM modülü üzerinde milyonlarca flip-flop bulunur. Ram bellek üzerine veriler 0 ve 1’ler halinde yazılır. Bilgisayar kapandığında Ram üzerindeki veriler silinir. Yani Ram bilgilerin kayıt edilmeden önceki halini muhafaza eder. Siz Word programını açıp bir şeyler yazdığınızda bu veriler harddiske kaydedilene kadar bellekte tutulur. Ekranda görünen her şey o anda bellekte de bulunmaktadır. Windows işletim sistemi ilk çalıştığında belleğin bir bölümünü kendi için kullanır aynı şey diğer tüm uygulamalar içinde geçerlidir.
  RAM Nasıl Çalışır?
  1- DRAM üzerindeki her modül üzerinde verileri kısa süreli olarak tutan kapasitörler bulunmaktadır. Bu veri RAMin tutabileceği bir bitlik 1 ve 0 değerleridir. Eğer kapasitörler yarımdan fazla şekilde şarj edilmişse 1, yarım veya daha az bir şekilde şarj edilirse 0 değerini alır. Kapasitörler kuşkusuz üzerindeki şarjı çok çabuk kaybederler. Dolayısıyla bu şarj kaybından sonra bilgi kaybı olur. Bundan dolayı DRAMler de yenileyici devre dediğimiz yapılardan bulunur.
  2- SRAM de ise her modülün yapısında ise 2-4 transistör bulunur ve bir bitlik 0 ve 1 değerlerini tutar.
  RAM bilgi verdiği zaman bu verme işini bitler halinde yapar. Bit sadece 0 ve 1 değerlerinde oluşur. 0 ve 1 değerlerini birleşmesinde Binary Code dediğimiz yapı oluşur. RAM bu bilgileri alır ve tıpkı ızgaraya benzer şekilde olan sütun ve dizelerin içerisinde taşır. Bu sütun ve dizeler milyonlarca küçük bellek hücresinden oluşmuştur.
  İşlemci bir bilgi işlediği zaman, bu bilgiye daha sonra kolayca erişmek için onu RAMe saklar. Bu iş yapılacağı zaman işlemci - Sistem veriyolu - Ram modülüne giden yolu izleyen "yazma" sinyalini gönderir. RAM bu bilgiyi belli bir adreste saklar. Bu adres ileride gelecek olan bilgi istemleri
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Ram bellek bilgisayarlarda bulunmaktadır. Ram bellek bilgisayarın internetteki hızını etkilemektedir. Ram bellek ne kadar yüksekse bilgisayarın internetteki bilgilere ulaşması o kadar hızlı olmaktadır. Ram bellekler geçici hafızalardır bilgisayar kapandığında üzerindeki bilgiler kaydedilmemişse silinir.
+ Yorum Gönder