+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Sezyum Elementi Nedir Nerelerde Kullanılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Sezyum Elementi Nedir Nerelerde Kullanılır
  Sezyum Elementi Nedir Nerelerde Kullanılır


  Sezyum genellikle nükleer sanayi de kullanılan kimyasal bir elementtir. Sezyum elementinin nükleer alanın en önemli elementi olduğu da belirtilmektedir. Sezyumun bilim dalındaki sembolü Cs’dir ve atom numarası 55′dir.
  Yoğunluğu: 1.879 g/mL olan Sezyum elementi uçuk sarı renkte, yumulşak ve kolay kesilebilen bir elementtir. Parlak bir yüzeyi vardır, havadaki oksijen ve nem ile olan reaksiyonundan dolayı bu parlak yüzey matlaşır. 1860 yılında Bunsen ve Gustav Kirchoff tarafından rubidyumla birlikte bulunmuştur. Doğal elementler içinde elektropozitifliği en fazla olan Sezyum çok kolay oksitlenir. Ayrıca bu element doğada, bazı maden sularında, lepidolitte, trifilinde ve Elbe Adası polüsitinde az miktarda bulunur. Sezyum elementi bir çok organik bileşiğin hidrojenlenmesinde katalizör olarak, atomik saat olarak, fotoelektrik hücrelerde ve vakum tüplerinde, IR lambasında kullanılır ve ayrıca oksijene olan yüksek ilgisinden dolayı elektron tüplerinde gaz giderici olarak da kullanılır.  Erime noktası: 28.44 °C (301.59K)
  Kaynama noktası: 671°C (944K)
  Molar hacmi: 70.94 ml/mol
  Mineral Sertliği: 0.2
  Özgül ısı: 0.240 J/gK
  Isı iletkenliği :0.359 W/cmK
  Buharlaşma Entalpisi:65 kJ mol-1
  Atomlaşma Entalpisi:76 kJ mol-1

  Sezyum elementinin insana etkisi çok ama çok fazladır. Sezyum elementine çıplak elimizle dokunduğumuz anda dakikalar içinde hayatımı kaybedebiliriz. Sezyum elemtinin bir toplu iğne ucu kadarını insanların içtiği su kaynağına damlatılırsa suyun ulaştığı herkeste ölüm etkisi yaratmaktadır. Bu çok etkili maddenin insanlardan kesinlikle uzak yerlerde kullanılması gerekir. Zaten nükleer santraller de bu nedenle şehir merkezlerinden ve insanların yaşadığı yerlerden çok uzaklara inşa edilmektedir. Sezyum maddesinin insana olan zararı ne kadar fazlaysa bilime olan faydası da bir o kadar fazladır. Tabi güvenli ve insalığın yararı için kullanıldığı halde.
 2. Acil

  Sezyum Elementi Nedir Nerelerde Kullanılır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder