+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Obsesif Kompulsif(Saplantılı) Kişilik Bozukluğu Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Obsesif Kompulsif(Saplantılı) Kişilik Bozukluğu Nedir
  Obsesif Kompulsif(Saplantılı) Kişilik Bozukluğu Nedir  Bilince takılarak korku ve bunalım yaratan, bireyin çabalarına rağmen kurtulamadığı düşünce olarak tanımlanan obsesyon, bazı bireylerde kompulsif eylemler biçimine dönüşmüştür. Kompulsiyon bireyin eğilim ve isteğine uymayan istenmeyen düşüncelerin oluşturduğu bunalımların, etkisiyle sık sık tekrarlamak zorunda kaldığı tepki olarak tanımlanır. Bu kişiler genellikle etkin, ortalama düzeyin üstünde aydın, yüksek törel ölçüleri olan aşırı vicdanlı dürüst kişilerdir.

  Bu kişiliğe sahip olanlar son derece dakik kişilerdir. Cimrilik, inatçılık, aşırı düzenlilik, kuşkuculuk ve aşırı titizlikleri de vardır. Denetlemekten zevk alırlar. Kişiler arası ilişkilerinde esneklikten yoksundurlar. Kendilerini bir işe yada okumaya yöneltemezler.

  Karar vermede güçlük çeker sorumluluktan kaçınırlar. Davranışlarında çifte standart görünür. Yaptıkları davranışlar arasında tekrarlı el yıkama, günlük elbiseleri yada diğer eşyaları üzerine birşey bulaşmışçasına yıkama, sayı sayma sayılabilir.  Saplantılı zorlu düşüncelerin etkisi altında kalan kimi hastalar kişilik yapısıyla bağdaşmayan anlamsız, gereksiz, saçma davranışlarda bulunurlar. Bu arada çevredeki insanlara ve nesnelere zarar verebilirler.

  Yolda yürürken tanımadığı insanların adını, yaşını, adresini sorma gibi saplantısı, takıntısı olanlar sıklıkla başkalarıyla tartışır ve kavga ederler.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Obsesif Kompulsif sorunu olan insanlar çok takıntılıdırlar bazı konuları sürekli olarak takıntı yaparlar ve bu takıntılar belli bir süre sonra yaşamlarını olumsuz etkiler ve bunalıma sevk edebilmektedir. Obsesif Kompulsif olan kişiler aşırı dakik, cimri ve aşırı düzenli olabilmektedirler ve sürekli başka insanları kontrol ederler.
+ Yorum Gönder