+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Mayaların Yok Oluşu ve Ardındaki Gizem Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Mayaların Yok Oluşu ve Ardındaki Gizem
  Mayaların Yok Oluşu ve Ardındaki Gizem


  Birçok filme konu olan ve tarihte birçok olaya tanıklık eden bir uygarlığın yok oluşundan bahsedeceğim sizlere. Mayaların doğal felaketler sonucu yok olduğu gerçeği ortaya atılmıştı ve bu gerçek kabul edilmiş, benimsenmişti. Ta ki yeni araştırmalar ve yeni sonuçlar ortaya çıkana dek aslında bilimin en güzel tarafı bu gerçekliğin hiçbir zaman kesinlik kazanamaması. Yapılan yeni incelemeler ve araştırmalar Mayaların sonunu doğal olayların yanı sıra kötü ruhların getirdiğini ortaya koyuyor. 700.000km’ye varan topraklarıyla hüküm sürmüş ve bünyesinde birçok insanı barındıran bir topluluktu Mayalar.Günümüzün Guatemala, Belize, El Salvador ve Hondurası da bu uygarlık topraklarına aitti.

  Mayaların çağı klasik dönem olarak bilinen dönemleriydi halk bolluk içinde yaşıyor ve topraklar sürekli genişliyordu ancak bilinemeyen bir nedenden dolayı halk göç etmeye başladı,nüfus inanılmaz bir şekilde azaldı ve bunun gibi birçok olay yaşandı ve Mayalar yavaş yavaş küçülmeye yok olmaya başladı. Bunun nedeni doğal olaylar ve felaketler olarak incelendi ilk olarak fakat şimdi? Doğal olaylar doğrulanmadı değil ancak tam olarak tek nedenin bu olmadığı açıkça ortaya konuldu şöyle ki; yapılan araştırmalar,doğal olayların yani güneşin yetersiz kalması ve buharlaşmanın çok fazla olması,toprakların verimsiz oluşu Maya uygarlığının sadece bir bölümünü etkilemiş bazı kısımlarda altın çağ yaşanmaya devam etmiştir. Peki neydi bu gizli güç Mayalar neden bir anda yok oldu?

  Lanetli Bölgeler
  Maya Tanrıları ve ilahi krallar,araştırmacılar çöküşe bunların neden olabileceği konusunda ısrarcı… Terk edilen ve kuraklaşan bölgeler Mayaların gözünde lanetlenmiş bölgeler olarak yer aldı ve artık o bölgeler onlara ait değil sadece lanetli birer boş alandan ibaretti.Mayalar bu lanetli bölgeleri bir zaman sonra tekrar işgal etmeye çalıştı ve tanrıların öfkesinin çekmemek adına ritüeller hazırladı ve ortaya koydu. Elbette su kaynaklarının azlığı,geçim sıkıntısı,yiyecek sorunları,kuraklık vs…

  Bu tarz sorunlar muhakkak etkiliydi yalnız araştırmacılar bunun yanı sıra inancın etkili olduğu Mayalarda ilahi tanrıların buna sebep olduğunu düşünüyor bununla ilgili daha geniş araştırmalar düzenlenmiş ancak sonuçlar çevresel faktörler ve doğal olaylar olarak sınırlandırılmıştır. Sizler için güzel bir belgesel buldum gayet güzel hazırlanmış bunun yanı sıra sıkılmadan ve soluksuz izleyeceğiniz onlarla ilgili harika bir film var ”Apocalypto” belgeselin yanı sıra filmi izlemenizi de şiddetle tavsiye ederim.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Mayalar pek çok filme konu olmuşlardır. Mayaların doğal nedenlerden dolayı yok oldukları kabul edilse de yapılan araştırmalar mayaların doğal nedenler kadar kötü ruhların etkisinin de mayaların yok olmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Mayalar çok fazla refah içinde yaşarlarken toprakları zarar görmeye başlamış ve mayalar bu durumu kötü ruhlara bağlamış ve göç etmişlerdir zamanla nüfusları azalmış ve tamamen kaybolmuşlardır.
+ Yorum Gönder