+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Matematikte kullanılan işaretler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Matematikte kullanılan işaretler nelerdir
  Matematikte kullanılan işaretler nelerdir


  AÇI İŞARETİ
  Tarihte açıyı sembol olarak gösteren il kişi 1634 yılındaki çalışmasıyla Pierre Herigone olmuştur.Herigone açı sembolü olarak şimdi “küçüktür(<)” olarak kullanılan sembolü kullanmıştır.Daha sonra 1750 yılında İngiltere’de bugün kullandığımız sembol ortaya çıkmıştır. Bu işaret 1923’te sponsorluğunu Mathematical Association of America’ nın yaptığı Milli Matematik İhtiyaçları Komitesi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin standart açı sembolü olarak önerildi ve dünya genelinde de bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır.


  DİK AÇI İŞARETİ
  Dik açı sembolü ilk olarak 1968 yılında Samuel Reyher tarafından kullanılmıştır.


  YÜZDE İŞARETİ
  Yüzde işareti 15. Yüzyılın sonlarından itibaren bilgisayar, kar-zarar, vergi problemlerinde kullanılmaktadır.Ancak bu işaretin tarihi Roma imparatoru Augustus’un açık artırmada satılan tüm mallara 1/100 oranında vergi koyduğu zamanlara kadar dayanır.Diğer Roma vergileri ;her serbest köle için 1/20 ve her satılan köle için 1/25 idi.Onlar yüzdeleri tanımadan kesirleri kolaylıkla kullanabiliyorlardı.


  EŞİTSİZLİK İŞARETİ
  İlk olarak Thomas Harriot (1560-1621) tarafından bugün “küçüktür(<)” ve büyüktür(>) olarak kullanılan işaretler eşitsizlik işareti olarak kullanılmıştır.Bu işaretler bazı bilim adamları tarafından önerilse de hemen kabul edilmemiştir.Daha sonra William Oughtred (1574-1660) eşittir işareti yerine kullanılan başka bir sembol geliştirdi.Ancak bu sembolde kabul görmedi ve Isaac Barrow (1630-1677) 1674 yılında farklı bir sembol daha geliştirmiştir.Son olarak eşitsizlik işareti Pierre Bouguer (1698-1758) tarafından 1734 yılında günümüzde kullanılan haliyle geliştirilmiştir.


  SONSUZ İŞARETİ
  Bu sembol İngiltere’de zamanının en orijinal matematikçisi olarak adlandırılan John Wallis (1616-1703) tarafından bulunmuş ve onun en iyi işi olarak görülen ve1655 yılında yayımlanan Arithmetica Infinitorum adlı eserinde yer almıştır.Romalılar bu işareti BİN sayısı yerine Yunanlılar ise ON BİN sayısı yerine kullandılar.Günümüzde ise sonsuz sayıları ifade etmek için kullanılırlar.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  matmetikte çok sık kullandığımız işaretler vardır. açı sonsuz yüzde eşittir artı eksi ve benzeri bütün işaretleri matematikte çok sık kullanırız. ve genelde hepsi de yunanlılar tarafından bulunmuştur. çünkü matematiğin atası edki yunanlılardır.
+ Yorum Gönder