+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Bilim ve Teknoloji Forumunda Bilimsel Yöntem Nedir Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bilimsel Yöntem Nedir Hakkında Bilgi
  Bilimsel Yöntem Nedir Hakkında Bilgi  Bilimsel yöntem,adından da anlaşılacağı üzere bilimsel bir hedef doğrultusunda belirlenen ve adım adım takip edilen,izlenen yoldur.Bu adımları birlikte inceleyelim;

  Öncelikle bir problem yaratmanız gerek kendinize ya da var olan bir problem üzerinden yola çıkmanız gereklidir.Size kolaylık sağlaması açısından ele aldığınız problemin çözümünün daha kolay olması için işinize yaramayan ya da gereksiz bilgileri problemden ayıklayın. Problem ile ilgili araştırmalara başlayın ancak bu araştırmalar ilk aşamada nesnel olmalı yani sizin görüşleriniz ya da fikirleriniz olmamalı bu noktada kesin bilgiler elde etmeli ve problemi bu şekilde ilerletmelisiniz
  bilim.jpg
  Tüm verileri topladıktan sonra ”Hipotez” ortaya konacaktır.Deney noktasına geldiğinizde elinizde güçlü ve desteklenebilir bilgilerin olması gereklidir.Deney konusunda sınır tanımayabilir ya da özgün olabilirsiniz kendinize ait bi deney tahtası oluşturabilirsiniz. Çıkacak çözüm ya da sonuçlar size ait olacaktır bu aşamada uçsuz,bucaksız bir dönem sizleri bekliyor. Son dönemeçte eğer yaptığınız deney elinizdeki verileri destekliyor ve doğruluyorsa bilimsel aşamaların tümüne Teori niteliği kazandırabilirsiniz taa ki bu teoriyi çürütecek başka bir yöntem ortaya çıkana kadar. Bilimin güzel tarafı tamamen kesinlik kazanamamasıdır elbette ispatı gerçekleşmiş ve artık değiştirilemeyen kurallar vardır ancak birisi çıkıp sizin deneyinizin eksiklerini ya da belgelerinizin yanlışlarını ortaya koyabilir ve bunun üzerine çalışmalar yapabilir.

  Kısaca bilimsel basamakları yazıya dökecek olursak;
  - Problem Tespiti
  - Veri Toplama
  - Hipotez
  - Tahmin
  - Kontollü Deney ve Deneyler
  - Gerçek

  Belirttiğim gibi siz gerçeğe ulaşabilirsiniz ancak bu gerçek bir başkası tarafından değiştirilebilir ya da bunun üzerine eklemeler yapabilir, bilimin ilerleyişi de bu doğrultuda gerçekleşmektedir.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  bilimsel yöntem merak ettiğimiz bilimsel konuları bulmaya yarayan yöntemlerdir. örneğin; soru sormak ,gözlem yapmak ,araştırmak ve benzeri şeyleri yapmak sizi bilimsel bir sonuca götürebilir. eğer bir şeyleri merak ediyorsanız. tek tapmanız gereken bu adımları takip etmek.
+ Yorum Gönder